Landschap 19 toen De ontsluiering van de Schouwse duinen Wfr-s*». j. Deze nevelige oude afbeelding van de Verklik kerduinen biedt mij de mogelijkheid een paar op merkingen te maken voor mijn trouwe lezers (m/v). Allereerst de herkomst van dit plaatje. Tussen de honderden nagelaten zwartwit glasdia's (8x8 cm) van de bioloog drs. Frans Makkink (1907- 2006), die thans bewaard worden in de collecties van de Heimans en Thijsse Stichting in Amster dam, vond ik een mysterieuze afbeelding met het nummer M 481. Kale stuivende duinen met vaag een vuurtoren op de achtergrond: dat kon alleen op Schouwen zijn! De afbeelding is in de zomer van 1929 gemaakt. Defotograaf stond waarschijnlijk op de hoge duin top aan het einde van het Duinhoevepad. Dit duin was in 1960 28 meter hoog en heette ooit de Groot- en Blenck. We kijken in zuidwestelijke richting naar de vuurtoren en het is goed te zien dat de duin toppen en duinruggen op ongeveer hetzelfde ni veau liggen. Ze zijn 25 tot 30 meter hoog. Het enige dat te zien is stuivend zand en helm. Links ligt het begin van een diepe en lange uitstuivingsvallei.die tot over het Duinhoevepad doorloopt. De meeste oude duinfoto's laten vooral de valleien zien, hier kijken we er juist overheen. Het wazige zonnetje geeft aan dat het halverwege de middag is. Mijn fascinatie met de duinen op Schouwen is begonnen met de overweldige indruk van het stuifduinenreservaat in de Meeuwenduinen, waar het 35 jaar geleden net zo stoof als ooit in de Verklikkerduinen. Daar lag het emotionele begin van mijn onderzoek dat ruim een jaar geleden uit mondde in het proefschrift 'De Kop van Schou wen onder het zand. Duizend jaar duinvormingen duingebruik op een Zeeuws eiland". Voor de uit komsten van deze studie verwijs ik naar het boek (uitgeverij Matrijs, Utrecht). Zeker niet alle ge heimen van de Westhoek van Schouwen zijn door mij ontsluierd en voor aanvullend onderzoek is stellig ruimte. In de altijd fraai vormgegeven Sterna kreeg ik steeds de kans mijn vondsten en artikelen te pu bliceren. Veel bewoners en lezers hebben mij ge holpen met informatie en foto's en die mensen wil ik daarvoor nogmaals hartelijk bedanken. dr. Frans Beekman 85

Sterna | 2007 | | pagina 23