Landschap 19 toen Kustvak Noorderstrand Zoeten Haard in 1932. Uitgave M.Verseput, Renesse Frans Beekman Wie vandaag de dag van de Brouwersdam naar Renesse rijdt, ziet in de polder Schouwen allerlei bouwactiviteiten die te maken hebben met de zogenaamde compensatielocatie voor de verblijfsre- creatie. Zeewaarts van de Rampweg liggen drassige weilanden met erachter een smalle natuurlijk aandoende duinenrij. Van Renesse tot vlak voor Scharendijke bevindt zich het kustvak Noorderstrand en daarvan wordt hier met behulp van een paar oude prentbriefkaarten de land schapsgeschiedenis toegelicht. We beginnen met een foto uit 1932. Twee man nen drijven ruim tien koeien naar het smalle begin van de Zoeten Haard. Het is dus al laat in de mid dag. Aan de horizon rechts zien we de bosschages rond de pensions De Haard en 't Klokje. Het huis je links was aanvankelijk de lichtwachterswoning van de stenen vuurtoren Noord-Schouwen. Deze toren werd in 1916 afgebroken, het huis volgde in de Tweede Wereldoorlog. Rechts ligt de bochtige inlaagdijk naar Scharendijke. Deze Noorddijk was al in de Middeleeuwen aangelegd omdat de duinen ervóór telkens doorbraken. Later heette het karrenspoor op de dijk de Haardweg. In 1953 werd deze weg verbreed en verhard om een nood zakelijke verbinding te vormen met de haven van Scharendijke. Toen is de naam Rampweg be dacht. Het dwarsdijkje naar de voormalige licht wachterswoning heet het Vlaamse dijkje, waar schijnlijk omdat bij de aanleg ervan Vlaamse polderjongens waren betrokken. De Zoeten Haard heeft botanisch het karakter van een duin vallei. Het instuivende zand is goed te zien, even als een veedrinkput in de bocht van de Noorddijk. Op de tweede prentbriefkaart uit 1967 kijken we uit oostelijke richting naar de Zouten Haard. Links van het midden ligt het complex rondom 66

Sterna | 2007 | | pagina 4