Whale watching aan het havenhoofd Gijs van den Ende In de eerste helft van de vorige eeuw kon je vanaf het Havenhoofd in Zierikzee regelmatig Bruinvissen waarnemen. Oudere Zierikzeënaars kunnen je vertellen dat ze "voor de oorlog" speci aal naar het hoofd wandelden om daar naar deze kleine tandwalvissen te gaan kijken. In de jaren 50 en 60 kwam daar een einde aan. Door het veelvuldige gebruik van pesticiden nam de stand van de Bruinvis in de Nederlandse wateren, maar ook daarbuiten, drastisch af. De enige Bruinviswaarnemingen die ik me uit die tijd weet te herinneren zijn vondsten van aangespoelde dode dieren op het strand tussen Scharendijke en Renesse in de zomers van 1955 en '56. Levende dieren zag ik pas veel later in 1998, van tamelijk veraf, tijdens een vaartocht langs de kust van Wales. Toen ik in september 1999 met het gezin over de Oosterscheldekering reed spotte onze jongste dochter vanuit de auto twee Bruinvissen in de Hammen. We reden richting Zierikzee en zijn toen gelijk van de N57 afgegaan en secundair teruggere den naar de damaanzet om goed over het water uit te kunnen kijken en de Bruinvissen beter te kun nen zien. Helaas zwommen ze nogal ver van de kant af maar toch genoten we van hun aanwezig heid: regelmatig kwamen ze achter elkaar met de rug boven water zodat je de kleine driehoekige rugvin goed kon zien en af en toe kwam een staart uit het water. In veldgidsen staat dat als ze opdui ken om te ademen, ze dat in een rustige vloeiende beweging doen zoals die van een draaiend wiel. Die opmerking klopt heel goed! Twee jaar geleden hoorde ik vertellen dat zei lers tijdens het in- of uitvaren van de haven van Zierikzee vaak Bruinvissen zagen. Dus gingen we, het was een bijna windstille heldere avond in ok tober, zelf eens kijken, niet met een boot maar te voet. Vrijwel direct bij aankomst op het haven hoofd zagen we al twee Bruinvissen vrij dicht onder de kant in het daar altijd flink stromende water rustig heen en weer zwemmen. Ze waren soms zo dichtbij dat we tijdens het opduiken het uitblazen van de adem door het blaasgat heel goed konden horen. Bruinvissen springen zelden helemaal uit het water en dat deden ze die avond - helaas - ook niet. Wel zagen we dat een enkele maal een Bruinvis wat hoger uit het water kwam om te ademen en dan niet meteen weer onder dook maar een soort "schuiver" aan de opper vlakte maakte.Tijdenszo'n schuiver waren soms de grijze flank en soms ook een flipper te zien. We bleven meer dan een uur gefascineerd naar de - het bleken er vier te zijn - Bruinvissen kijken. De zon was aan het ondergaan en het vrijwel rimpel loze water weerspiegelde het zuurstokroze licht daarvan. Boven de Kurkenol kwam de bijna volle maan net boven de horizon. Dat was nog eens na tuurbeleving! In 2006 gingen we een paar keer tevergeefs naar het havenhoofd om Bruinvissen te spotten. Wel vonden we in juli aan de zeedijk bij Prommelsluis een dood onvolwassen exemplaar. Die zomer schijnt er tamelijk veel sterfte onder Bruinvissen te zijn geweest. Dit jaarzijn we maar één keer naar het havenhoofd geweest. Dat was begin oktober, een zonnige najaarsdag met weinig wind. En ja hoor, er lieten zich twee dieren zien. Helaas dit keer nogal ver uit de kant, maar ook deze keer was dat weer een bijzondere ervaring. Bruinvis. (Phocoenaphocoenci) Lengte: 1.35-1.80m. Gewicht: tot 75 kg. Draagtijd: 11 maanden Voedsel: Vnl.vis,somsinktvis Leeftijd: tot 20 jaar. Voorkomen: Enige Nederlandse inheemse walvisachti ge. Leeft in relatief ondiepe kustwateren en zwemt het meest van alle walvisachtigen ri vieren op. Literatuur Lange. R, et al. 1994. Zoogdieren van West-Europa. KNNV-uitgeverij Utrecht Cresswell G.& Walker D. 2001Whales and Dolphins of the European Atlantic. WILD Guides,Ltd. Old Basing England Peet, G et al, 1992. Bruinvissen, Dolfijnen en Walvissen van de Noordzee .M&P-uitgeverij. Weert. 70

Sterna | 2007 | | pagina 8