f A Boerenzwaluwen leveren als trekvogels een buitengewone prestatie. Foto: Henk Harmsen. denken van de terugvangst op Schouwen van een fitis die in 2001 door ons geringd is en 6 jaar later weer in zijn broedgebied bij de Boswachterij op duikt. Deze vogel heeft dus minimaal 6 x de heen- en terugreis van zo'n 14.000 kilometer naar de Afrikaanse oostkust afgelegd. Net zoals de boe renzwaluwen bij Burghsluis die ieder jaar terug komen op het nest na een tocht van meer dan 10.000 kilometer uit Zuid-Afrika, let wel 10.000 kilometer enkele reis. Tot slot noem ik de gezenderde rosse grutto die in september 2007 de wetenschap versteld deed staan door in 9 dagen non-stop van Alaska naar het broedgebied in Nieuw-Zeeland vloog, een tocht van 11.500 kilometer. We eindigen dan weer dichter bij huis met vra gen over de vogels in de inlagen.karrevelden, kre ken en weeltjes, schorren en slikken. Als er dan nog tijd over is en de leraar heeft er zin in worden ook actuele onderwerpen als het broeikas effect behandeld. Op excursie De buitenles is een heel ander verhaal: vindt het klassikale gedeelte meestal op dinsdag plaats, donderdags of vrijdags trekt de klas er bijvoor keur per fiets op uit met de leraar, natuurouders, de gastdocent en een of meer vogelwachters naar de bekende vogels hotspots, zoals de Slikken van Bommenede, de Koudekerkse inlaag en natuur lijk plan Tureluur. Kleine NME verrekijkertjes worden uitgedeeld, meerdere telescopen worden meegesjouwd en gespotte vogels worden door ons in beeld gebracht, variërend van smient, win tertaling, lepelaar tot buizerd en zelfs slechtvalk. Na anderhalf uur beginnen de jongens steevast te stoeien.de meisjes krijgen het koud en hebben wij het ook wel een beetje gezien. Bewustwording Tot slot wordt een en ander ook nog klassikaal ondersteund met uitgebreid folder materiaal, in vullijsten met gespotte vogels en, als aanrader, de schitterende site van vogeltrackers.nl Al met al kan gesteld worden dat het vogeltrac- kersproject onze eilandjeugd een stukje bewust wording voor de natuur in het algemeen en onze vogelrijkdom in het bijzonder bijbrengt op een manier die ze waarschijnlijk niet snel zullen ver geten. 21

Sterna | 2008 | | pagina 23