Goeree-Overflakkee Boerenlandpaden Goeree-Overflakkee betekent, doordat we dan een uniek natuurgebied rijker zijn. Omdat het ge bied verantwoord ontsloten wordt voor mensen die willen genieten van deze natuur, maar ook waar mogelijk voor recreatief medegebruik, zal het ons eiland onder andere veel interessanter maken voor toeristen. De 'tegens' van de werkgroep Zoet Flakkee en onze argumenten, waarmee we de publiciteit heb ben gezocht, kunt u vinden op onze website. De bedoeling van dit stuk is om in grote lijnen duide lijk te maken waarom Natuur en Landschap Goe ree-Overflakkee achter de plannen van Deltana- tuur staat. Bram Schrier - Voorzitter NLGO Lopen over boerenland is voor de wandelaar één van de leukste ontwikkelingen van de afgelopen jaren! Dé wandelaar bestaat niet. Zoveel mensen zoveel wandelaars. Wandelaars in groepen, indi viduele genieters, liefhebbers van gebaande paden, onverharde struiners, etc. Boerenlandpaden trekken vooral de individuele, natuurminnende rustige wandelaars die onverharde paden prefere ren. Graslopers zijn het. Een boerenlandpad kan een echt pad zijn, soms verhard, meestal onverhard. Maar dat hoeft niet. Het is veel meer een onverharde wandelmogelijk heid, zoals dwars door een weiland kunnen lopen, langs een akkerrand, over een oeverrand, over dij ken, waar nodig met een overstapje bij een hek of een brede plank over een sloot. Het doel van boerenlandpaden is het creëren van zinvolle wandelmogelijkheden. Dit door dor- penonderlingte verbinden (als de oude kerkenpa den), als verbindingen tussen bestaande wandel routes (ontstaan van wandelpadennetwerken), nieuwe "ommetjes" bij dorpen, etc. Bijkomend doel is het openstellen van het platteland, de groe nen ruimte (plattelandstoerisme), promotie van landbouw en veeteelt en het genereren van neven inkomsten voor agrariërs. De Tweede Kamer heeft in 2005 veel gesproken over wandelen. Dit heeft in 2006 geleid tot een re geling met betrekking tot boerenlandpaden. Ag rariërs ontvangen ten minste 0,45 per meter pad per j aar. Rijk en Provincie betalen ieder de helft. In 2006 is er 130 km boerenlandpad (een 30 tal paden) gerealiseerd en voor 2007 stond er 125 km op het programma. De Provincie Zuid-Holland heefteen aansprakelijkheidsverzekeringdie scha de aan en door wandelaars dekt. Jaren geleden is door Wageningen Universiteit onderzoek gedaan naar het risico van verspreiding van ziekten door wandelaars. Dit risico is verwaarloosbaar klein. Individuele agrariërs (eigenaars en pachters), maar ook agrarische natuurverenigingen,kunnen boerenlandpaden realiseren. De aanvraag gaat naar het landelijke Wandelplatform LAW. Een boerenlandpad moet belevingswaarde hebben, afwisseling in plaats van lange rechte saaie stuk ken, passeninhet landschap,etc.Hetpadmoet be gaanbaar zijn in alle seizoenen. De agrariër heeft een zorgplicht dat het pad begaanbaar en veilig blijft. Veel onderhoud is niet nodig, struinen door hoog gras is verassend ten aanzien van ontmoetin gen met planten en dieren. Het pad is openbaar, maar uitsluitend bestemd voor de wandelaar en de agrariër en gemarkeerd met (gratis) bordjes waarop gedragsregels (b.v. een hondenverbod). De agrariër sluit een contract af voor zeven jaar met reële voorwaarden. Er ontstaat geen recht van overpad en de bestemming van de grond wordt niet gewijzigd. De wandelaar blijft gast op andermans terrein. Op Voorne-Putten, Goeree-Overflakkee, IJs- selmonde en de Hoeksche Waard zijn er de ge markeerde streekwandelroutes, de Lange Af stand Wandelpaden Deltapad, Oeverloperpad en Floris Vpad, als ook de routes van het Zuid-Hol lands Landschap in de duinen. Binnen deze paden is zeker nog ruimte voor boerenlandpaden om zo een fijnmazig wandelpadennetwerk te realiseren. Initiatieven van u zijn zeer welkom. Als regio vertegenwoordiger van het Wandelplatform Z-H en van Verenging Te Voet help ik u hierbij graag, met raad en daad. Frans Meijdam 28

Sterna | 2008 | | pagina 30