Schouwen-Duiveland Kitebuggies en het Verklikkerstrand Gert-Jan Buth Het was tot enkele jaren geleden niet voor te stellen dat natuurbeschermingsorganisaties zelfs ook voor de veiligstelling van het strand, onze laatste stukjes ongerept Nederland waar natuur en recre atie meestal goed samen gingen, hard in het geweer moeten komen. Maar het is ondertussen wel zo. De spelende mens gaat steeds verder; kitesurfen vindt voor het strand plaats, waar in sommige gevallen zeevogels in grote getale rusten en foerageren, en kitebuggies kunnen met snelheden van 70-80 km/uur over de strandvlakte razen. Deze nieuwe sporten van de kust zien er specta culair uit en j e gunt de liefhebbers hiervan hun ple zier. Voor het Schouwse strand, met een totale lengte van ongeveer 22 km, vormen deze sporten wat natuur betreft in de meeste gevallen geen pro bleem. Echter, voor het Verklikkerstrand, met een lengte van slechts 1,5 km, vormt dit wel een pro bleem. En juist uitgerekend dit natuurstrand is door de gemeente, kennelijk zonder enig besef van de bijzondere natuur- en landschapswaarden ter plaatse, aangewezen als kitebuggy-gebied. Sinds 2005 probeert de Natuur- en Vogelwacht de Ge meente en de Provincie, die handhaver is van de Natuurbeschermingswet 1998, te bewegen om een ander strandgedeelte voor de kitebuggy-sport aan te wijzen. (Deze sport mag overigens ook bij de Brouwersdam en op een Ouddorps strand beoe fend worden.) Het Verklikkerstrand is zo bijzonder omdat hier sprake is van een letterlijk en figuurlijk breed ont wikkeld aangroeistrand. Op dit strand sluiten zandbanken aan, waarop vaak tientallen zeehon den liggen. In het ondiepe water tussen de strand- haken verblijven frequent honderden zeevogels. Op het in hoogteligging gevarieerde strand rusten of foerageren vaak honderden tot duizenden kust- vogels, waarbij het soortenspectrum wijzigt per sei zoen. Voor een aantal kustvogelsoorten fungeert dit strand als een hoogwatervluchtplaats. De eerst volgende veilige vluchtplaats ligt op ongeveer 10 km afstand. Bovenaan het Verklikkerstrand vindt nieuwe duinvorming plaats. Niet voor niets werd onlangs in een door de PZC georganiseerde ver kiezing, het Verklikkerstrand als één van de meest bijzondere deelgebieden van het Zeeuwse land schap aangewezen. Zodra een kitebuggy over dit strand gaat rijden, meestal op en neer vliegend vanaf de waterlijn tot open tussen de jonge duintjes,zijn hier binnen en kele minuten alle dieren verjaagd. Kitebuggy-lief- hebbers zijn hier het gehele jaar actief. Voordat het Verklikkerstrand werd aangewezen als kitebuggy- circuit beschermde dit strand als het ware zelf de aanwezige natuurwaarden. Door de relatief afge legen ligging en de weidsheid van het strand was hier sprake van rustige strandrecreatie, waarbij be zoekers waarschijnlijk juist hier kwamen vanwege de bijzondere schoonheid van dit kustgebied. De bezwaarprocedures van de Natuur- en Vogel wacht tegen deze vorm van verstoring van één van de belangrijkste natuurstranden van Nederland slepen zich al jaren voort en spitsen zich nu toe op de Provincie. In reactie op onze verzoeken en be zwaarschriften zijn Gedeputeerde Staten van begin af aan,najaar 2005, een erg zwalkende proce durele koers gaan varen, telkens in strijd met de al gemene beginselen van behoorlijk bestuur. GS overschrijdt systematisch besluitvormings termijnen met vele maanden. Uiteindelijk nam GS dan in augustus 2006 het besluit om voor het Ver klikkerstrand uitvoering te gaan geven aan de ver plichtingen van de Natuurbeschermingswet. Dit hield onder andere in dat de Gemeente een ver gunning in het kader van de Nb-wet moest aanvra gen, inclusief een uitgebreid onderzoek naar na tuurverstoring ter plaatse. Maar, uiteindelijk voert GS haar besluit van augustus 2006 dan toch weer niet uit als de Gemeente richting Provincie brutaal reageert in de trant van dat ze helemaal niet van plan is om zich aan de wet te houden. Als normale burger wordt je dan veroordeeld. Echter in dit geval durfde de Provincie niets te ondernemen tegen de Gemeente en besloot uiteindelijk in juli 2007, weer bijna een jaar over tijd, om geheel terug te komen op haar eerder besluit. GS stelde nu in eens dat kitebuggies op het Verklikkerstrand toch niet schadelijk voor de natuur waren, als ze zouden blijven rijden binnen een denkbeeldig uitgezet vak midden op het Verklikkerstrand. En dit zou dan in de praktijk geregeld worden middels toezichthou ders van de Gemeente en de Provincie. 30

Sterna | 2008 | | pagina 32