WAARSCHUWING! U betreedt nu een gedeelte van het strand waar sporten als stuntvliegeren, buggyklten en strandzellen zijn toegestaan. VEILIGHEIDSREGELS Houd minstens 200 m. afstand van gevaarlijke objecten (strandpaviljoens, duinovergangen e-d-) Houd afstand van andera strandbezoekera en zwemmers Last uw vlieger of zeil niet onbewaakt achter Overal en altijd betreedt u het strand en gaat u het water In op uw eigen risico. Gemeentelijk bord aan het begin van de kitebuggyzone. Foto: Kees de Kraker Helaas is de toverformule 'toezicht' in toenemen de mate de keuze van overheden in Zeeland. Daar mee kan kritiek op nieuwe recreatieplannen mooi van tafel geveegd worden. Er moet meer stevige re creatie in tot nu toe rustige gebieden kunnen plaats vinden, bijvoorbeeld ruim baan voor recreatie op de Grevelingen of de Brouwersdam, die dan pro bleemloos in goede banen geleid zou worden door toezichthouders.Terwijl toezicht veelal de sluitpost van overheden is, waar het eerst op bezuinigd wordt. Toezichthouders doen hun werk meestal goed. Maar in overstresste, niet te handhaven situaties krijgen ze een onmogelijk taak opgedragen, waar bij hun incidentele aanwezigheid ter plaatse weinig uithaalt. Dit blijkt ondertussen ook het geval op het Verklikkerstrand te zijn. Er rijdt hier 's zomers wel eens een Jeep van een toezichthouder, en dan ook weer uitgerekend door de kwetsbare jonge duin- tjes, maar kitebuggies vliegen hier nog steeds alle kanten op. Overigens, ook al zouden buggy-activi teiten beperkt blijven tot dat denkbeeldige vak, dan nog worden hierdoor de natuurwaarden van het Verklikkerstrand compleet verstoord. GS heeft inmiddels het 'Verklikkerstrand-dos- sier', na eindeloos traineren en draaien, doorge schoven naar Rijkswaterstaat directie Noordzee. Rijkswaterstaat is de overheidsinstantie die het Natura2000-beheerplan voor de Voordelta uit werkt. Het Verklikkerstrand valt deels binnen dit N2000-gebied. Een concept-beheerplan Voordelta is inmiddels, vanwege de grote tijdsdruk door de voorgenomen aanleg van Maasvlakte II, gereed. Evenals een (erg onvolledige) concept Passende Beoordeling van al het bestaande gebruik in de Voordelta. Het Verklikkerstrand wordt met enke le losse opmerkingen in die Passende Beoordeling vermeld. Daar is nog veel over op te merken bij een mogelijke volgende bezwaarprocedure die onze vereniging dan tegen Rijkswaterstaat zou moeten gaan voeren. Eerst is het echter wachten op de uitspraak van de Raad van State aangaande het beroepschrift dat de Natuur- en Vogelwacht vorige zomer ingediend heeft tegen de besluitvorming van Gedeputeerde Staten omtrent kitebuggies op het Verklikker strand. Tijdens de desbetreffende zitting op 20 maart j.l. was de Raad kritisch over de besluitvor ming van de Provincie aangaande dit geval. Ze stel de tevens vast dat de tot nu toe door Rijkswaters taat gevolgde procedurele koers voor het bestaand gebruik in het N2000-gebied Voordelta wettelijk niet juist is. 31

Sterna | 2008 | | pagina 33