Landschap 19 toen De kust van de polder Burgh en Westland Overgang van de duinen naar de Westenschouwense Inlaag (1959) Uitgave: C. van der Klooster, Western chouw en Frans Beekman De merkwaardige kust tussen De Punt bij Westenschouwen en het haventje van Burghsluis is een beschouwing met foto's en kaartjes zeker waard. Ook de zeehondenjacht in de Oosterscheide komt uitvoerig ter sprake. Lees mee over een typisch Schouws landschap. Polder Tussen de Meeldijk en Westenschouwen ligt de polder Burgh en Westland. Het was aanvankelijk een grote inham van de Oosterscheide met schor ren en een aantal kreken. Ruim een eeuw na de bedijking van de polder Schouwen werd in 1296 een dijk gemaakt die de nieuwe polder Burgh en Westland van de zee afsloot.. Bij Westenschou wen kwam toen een sluis voor de afwatering en daar ontstond ook een kleine haven. Aan de west kant werd de polder eveneens beschermd door de Zuidduinen die later geheel in zee zouden ver dwijnen. Wat we nu zien is de gehavende kust van de eeuwenlang aangevallen polder Burgh en Westland, een 'kleine maar lastige dijkagie'. Inlaag De foto 'Duin en Dijk' laat de overgangzien van het duinlandschap bij De Punt naar de vlakke pol der met dijken. Aan de horizon ligt de zeedijk met een hoek naar binnen. Deze dijk begon in 1747 als een inlaagdijkje achter de toen zeewerende Kuip- dijk en werd het Kulkdijkje genoemd. Reeds in 1750 moest het dijkje tot een zeedijk worden ver sterkt. Het dijkje was trouwens aangelegd (als in laag in een inlaag!) in de toen net tot stand geko men Westenschouwense Inlaag van 1744. De inlaag wordt door de plaatselijke bevolking nog steeds de Kuup genoemd en zo was eerder ook de Kuipdijk aan haar naam gekomen. De opvallend grote Westenschouwense Inlaag is nog steeds bij- 1

Sterna | 2008 | | pagina 3