Uitzicht op de Westenschouwense Inlaag vanaf het begin van de Oosterscheldekering (2006). Net als op de kaart door G. de Feijter uit 1805 zien we 'riet' en 'poelen' in de inlaag. Foto: Ted C.J. Sluijter. zonder, omdat die door het kwelwater uit de dui nen voornamelijk zoet is. Er groeit dan ook veel Riet. In 1939 kreeg deze inlaag landelijke bekend heid onder vogelaars door een broedgeval van de Steltkluul. Grote veranderingen vonden hier plaats bij de aanleg van de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Bij De Punt ligt nog steeds het begin van de kabelbaan uit 1973 die het zeegat hermetisch moest afsluiten. Een krappe kilometer naar het oosten kwam in 1986, dwars door de Westen schouwense Inlaag, het begin van de pijlerdam naar de kunstmatige eilanden Roggenplaat en Neeltje Jans gereed. Vanaf deze damaanzet heeft de automobilist altijd een fraai uitzicht op de nog open polder Burghen Westland.de Westenschou wense Inlaag en het vaak stuivende zand. Zee waarts van de N 57 verandert de dijk langzaam in een smal duin. Het parkeerterrein in de inlaag ver dient geen schoonheidsprijs, kan daar eens over nagedacht worden? Waar de Westenschouwense Inlaag eindigt, steekt de rechte Westbout bijna 400 meter de Oos- terschelde in. Het is de resterende dwarsdijk van de Burghtse Inlaag die in 1722 werd prijsgegeven. De Westbout is altijd eenmooi uitzichtpunt op het stromende water van de Hammen. Burghsluis Het kleine Burghsluis ontstond niet lang na 1500 toen de haven van Westen schouwen was ver zand en de polder Burgh en Westland een nieuwe uitwatering kreeg. Opnieuw werd er een haventje aangelegd. Ook hier is te zien dat er telkenmale in laagdijkjes moesten worden aangelegd en voor een deel weer prijsgegeven. De achtereenvolgen de haventjes van Burghsluis lagen ten oosten van de Meeldijk en dus op het grondgebied van Haamstede. De vissersschepen van Burghsluis hadden dan ook de aanduiding HS op de boeg en het zeil. Vastgehecht aan de steigers leven in het kristal heldere water allerlei soorten anemonen, wier en zakpijpen. Snorkelend zie je het mooiste onder waterleven. De dijken en kleine strandjes bij Burghsluis werden vaak door botanici bezocht. Men keek er naar vloedmerkplanten als Zeekool, Zeevenkel, Zeeraket en Zeepostelein; het was een beroemde vindplaats van de zeldzame Strandbiet. In een 2

Sterna | 2008 | | pagina 4