Op stap met Gerard Ouweneel Port-Landt Het infernale verkeer over de Rotterdamse Ring Zuid! De daar voortijlende automobilisten die ook nog wagen er wat rond te kijken, riskeren hun leven en dat van anderen. Trouwens, het omliggende landschap geeft geen reden tot verrukking. De keten van troosteloze bedrijfsterreinen die de afge lopen kwarteeuw in grote delen van dit land uitzicht wegnam, krijgt hier een orgastische omvang. Wegwezen van die Rotterdamse Ring. Misschien bleef bij een passant een woord hangen: Portland, de naam van een parkeerplaats bij een Shell-station zo groot als een vliegdekschip. In de op die parkeerplaats staande bomen had den zich in het voorjaar 2007 Roeken gevestigd. Leuk. Roeken! Iets van vroeger, ondanks het decor van kleurrijke billboards waarop project ontwikkelaars rondbazuinen dat ze onder de naam Portland de laatste akkerbouwpolders van IJsselmonde volstouwen met woningen. Port land! Je moet maar durven. Weinig chauffeurs zal deze naam meer zeggen dan hooguit die stad in Oregon, bij de Amerikaanse westkust. Bij mij opent de naam een luik naar vroeger, zoals trou wens de hele Ring Zuid dat doet. Iedere tien meter. Want 60jaar geleden vonden daar de eerste vogeltochten plaats. Stonden de toen nog lege landbouwpolders garant voor ontdekkingen, avontuur, conflicten met boeren, natte voeten en andere fysieke averij, te laat thuis en telkens nieu we vogelsoorten, zelf gevonden en op naam ge bracht! Voor ons, jongens uit het Rotterdamse Vree wijk. begonnen die vrijheid, ruimte en vogels vlakbij, achter de Smeetlandschedijk. Daar begon het veen. Een middag vrij, dan naar de Kooiwaal. het Uilenbosje en Dc Kapel. Ging het verder, over de Koedood, dan kwam Ree-Stijn binnen bereik. En liep het uit de hand, dan kwam zelfs de Oude Maas in zicht, achter het statige Port-Landt, een kathedraal van een boerderij.gebouwd begin ne gentiende eeuw. Werd Port-Landt bereikt, dan be tekende dat per definitie ver na etenstijd thuis.'Ik weet nooit hoe laat het is', was dan mijn verweer. Dus kreeg ik een horloge mee.zo'n groot vestzak- geval, een familiestuk, dat de eerst keer mee, prompt verloren ging, waarschijnlijk bij het sloot je springen. Hoewel bij mij thuis veel kon. heeft mijn vader mij dit verlies waarschijnlijk nooit ver geven. In een gans andere ambiance staan onze bakens van 60 jaar geleden er nog alle drie, de boerderijen De Kapel. Ree-Stijn en Port-landt,in gesloten of met op korte afstand een massieve huizenbrijdus zeer displaced. Want juist ook mo numentale boerderijen hebben een biotoop.... ruimte. Met de vogels in onze Vreewijkse tuin en tijdens zomervakanties op Texel, waren die eerste zwerf tochten over IJsselmonde en naar Kinderdijk richtinggevend. Iedere tocht bracht nieuwe vo gelsoorten. die op het netvlies hun beelden ach terlieten. De eerste Ringmussen. een Buizerd langs de Carnisse Weg,eindelijk dan een Steenuil, een Ooievaar bij Smitshoek. de Groene Specht van de Charloissche Lagedijk en, in mijn herinne ring. overal Roeken. Geelgorzen en Gele Kwik staarten. En daar ook de ontmoetingen met dege nen die mij meenamen naar de opspuitterreinen achter Waalhaven, waar de vogelsoorten huisden waarvan een aspirant-vogelaartje droomt. In het 'Vogellogboek van de Twintigste Eeuw' be schreef Ben van der Velden bewogen hoe het daar toeging.tol Rotterdam ook dit tijdelijke vogel en vogelaarsdorado oprolde. Nu ijl ik langs de Ring Zuid met een naar binnen gekeerde blik. ter wijl het netvlies een film van herinneringen pro jecteert: daar broedden Zwarte Sterns en Geoor de Futen, op deze hoogte dat terrein met al die Kluten en de drie soorten plevieren, dan hier dus debroedendeWoudaapendehele zomer een man Witoogeend. Daar toen die Lachstern.. Toegegeven onze activiteiten achter Waalha ven gingen soms verder dan uitsluitend vogels kij ken. Hoeveel verder moge blijken uit de gebro ken arm die Ben er opliep. Er waren ontmoetin gen met jongens uit Heijplaat en Pernis, met eens een geharnast treffen toen bleek dat die kornui ten het om gans andere redenen hadden gemunt op vogels. Dreigden tijdens het broedseizoen nes ten te worden overspoeld als gevolg van de op- spuitactiviteiten, dan waren er pogingen de Rot terdamse landhonger te saboteren. Eens 6

Sterna | 2008 | | pagina 8