Buitenmensen Terug van de jacht in Haamstede (ca. 1905) Frans Beekman Het zal velen bekend zijn dat op Schouwen-Duiveland (en elders) de mensen vroeger veel buiten kwamen. Boeren en vissers oefenden daar hun beroep uit, kinderen speelden er en vrouwen ver zorgden het hof. Al deze mensen zagen 'vanzelf planten en dieren waarvoor de huidige natuurlief hebber apart op excursie moet gaan. Ik wil in de Sterna graag foto's afdrukken en toelichten, waar in de relatie mens- natuur in het verleden tot uitdrukking komt. Daarbij heb ik de hulp van lezers (m/v) nodig. Naast de rubriek "Landschap 19toen" nu ook "Buitenmensen" met ditmaal een jacht gezelschap dat zojuist in het dorp is teruggekeerd. Zelfben ik geen jager, maar in de herfst of win ter een dagje buiten jagen is stellig een speciale er varing die ook nog wat oplevert voor de maaltijd. De foto toont de terugkeer in Haamstede na een jachtpartij in de polder. Het laat in het bijzonder de standsverschillen van ruim een eeuw geleden goed zien. De notabelen van het dorp en hun vrienden dragen een dubbelloops jachtgeweer ('hanengeweer'). Het zijn van links naar rechts: Hubrecht Bolle, Joostje van de Vate, Kees Bolle en Jacob de Bruijne. Ze staan er zelfverzekerd bij. De drijvers - meest met pet - kijken de fotograaf wat meer bescheiden aan. Ze hebben lange pols- of klêêuwstokken van wel drie meter lang in de hand om over de sloten te springen en het wild op te jagen. Deze stokken waren groenwit beschil derd en ze hadden onderaan een rond blok om 23

Sterna | 2008 | | pagina 25