HG winters aaneen één of meer Zeearenden ble ven pleisteren. Bij gemeentebesturen en inwo ners van de Hoeksche Waard - en met name van het nabijgelegen Numansdorp - bestond wrevel dat de bewoners de mogelijkheid ontbrak bij de oevers van het Hollands Diep te komen. Vandaar de aansporing dat 'best bewaarde geheim' te gaan ontdekken. Trouwens, die ontoegankelijkheid gold tot 2006 voor het hele traject van 11 kilome ter tussen Strijensas en Numansdorp.Toen onder de vlag van Deltanatuur en betaald uit gemeen schapsgelden die oeverstrook onderhanden werd genomen, waren de gemeentebesturen er als de kippen bij hun eisenpakketten te deponeren - vanuit hun standpunt bezien begrijpelijk. Dat zich tegelijkertijd de liquidatie van de ABH als groot landbouwbedrijf voltrok, was voor de gemeente Cromstrijen (Numansdorp) een groot toege voegd geschenk. Voorts - Nationaal Landschap of niet -kreeg de vestiging van eenTNO-laboratori- um op het voormalige ABH-territorium een rijtje lichten op groen. Geloof maar dat bij de binnen komst van al die berichten,rond de gemeentelijke bestuurstafel van Cromstrijen het gebak niet aan te dragen was! Jargon Merkt u dat sinds Den Haag orkestreerde 'de natuur is er voor de mens', in dit land een heel nieuw jargon aan het ontstaan is? Voornoemd adagium werd gelanceerd onder het bewind van de vorige minister van LNV, thans voorzitter van Natuurmonumenten. Het is een jargon dat krampachtig probeert te indoctrineren dat na tuurbescherming en het zoeken van vertier in de natuur heel goed kunnen samengaan, ja, dat het eigenlijk op hetzelfde neerkomt. Een paar voorbeelden van dat jargon, in dit geval ontleend aan een brochures van Deltana tuur, dus in feite de provincie Zuid-Holland',bro chures waarin steeds opnieuw het woord 'Noord se Woelmuis' terugkeert, als zijnde het hoogst mogelijke bereikbare. Rond 1990 was dat de Zwarte Ooievaar als boegbeeld van het toen steeds opduikende begrip 'ooibossen'. Maar goed, wat jargon: struinnatuur. groenproject, op levering van een natuurgebied, nieuwe natuur in jaarsaldo's (uitlating van een gedeputeerde), de De opgespoten oever bij het geboomte op de Hooge- zandsche Gorzen geeft het terrein een exotisch uiterlijk. In de verte het industriegebied van Moerdijk. Foto: Gerard Ouweneei

Sterna | 2008 | | pagina 15