oppervlakte, gelet op de ligging binnen de oude bebouwing. Door de aanwezigheid van bomen en struiken, een hoge schutting en muren van naast liggende panden was er op- de bodem relatief veel schaduw. Daar werkten ook haagjes, houtige bo dembedekkers en hoge vaste planten aanmee.De (half)schaduw en de goede verzorging van de tuin boden geen kans aan onkruid,zodat een 'verloren hoekj eontbrak.Tegen het woonhuis was een lich te, bestrate plek, waar veel planten in potten ston den. Ook elders waren langs betegelde paadjes wat planten in potten te vinden. Heel vochtig was het in deze beschut gelegen tuin echter niet, wat onder andere samenhangt met de ligging van het dorp in de open polder: daar is haast altijd de drogende werking van de wind. De zoektocht naar slakken werd in eerste in stantie ingezet op de grote soorten. Dat leverde Segrijnslakken op, die verscholen zaten tussen en kele, tegen elkaar staande dakpannen. Ik kreeg de indruk dat deze schuilplaats meer bescherming bood tegen vraatzuchtige Zanglijsters dan tegen uitdroging; de pannen zelf waren kurkdroog! Onze gastvrouw wees ook op een compostvat, waar Zuidelijke akkerslak en Grote wegslak zich te goed deden aan onder andere keukenresten. In de tuin hadden Barry en ik de problematiek van de 'Zuidelijke en Kleine akkerslak' nog eens be handeld. We kozen voor de 'Zuidelijke' op grond van de witte ring om de ademopening en de groot te. Eén van de exemplaren mat, al lopend, meer dan drie centimeter. Bovendien kon het voor de Kleine akkerslak hier wel eens te droog zijn. De Zuidelijke was 'alom' te vinden, maar vooral onder bloempotten. Op de planten werden met gemak Tuinslakken verzameld. Het ging om gele exemplaren,egaal of met vijf bruine kleurbanden, en om egaal bruine exemplaren. Een lijstersmidse met meer dan tien lege huisjes liet zien dat die beesten fanatieke belagers hadden. Na deze slak ken vulde Jaap de serie grote soorten nog aan met een Grote aardslak. Vervolgens moest het peute ren aan en onder de potten nog wat opleveren. Daar waren nogal wat Behaarde slakken, Boe- renknoopjes en Glanzende agaathorens te vin den, begeleid door twee Geribde jachthorenslak ken. Een grote verrassing was hier verder het optreden van Genaveld tonnetje, zelfs in redelijk groot aantal. Waren die verdwaald? Deze oorspronkelijkWalcherse soort is zich inmiddels aan het uitbreiden, maar blijft dan toch vaak ge bonden aan binnenduinen, binnenduinrand en ander kustnabijBinnen de bebouwde kom scoor den we overigens ook al een tuinpopulatie van deze soort in Goes. Die vondst was zeker toe te schrijven aan uitruil van tuinplanten. Andere zoekpogingen onder de potten leverden verder nog de Wormnaaktslak op, een zeer slanke slak lopendwit tot wat blauwachtig van kleur. Na de koffie met een royale koek deden we nog een kleine poging de lijst aan te vullen, maar dat gaf voornamelijk herhalingen. We moesten nog naar de Ring met zijn ringsloot en dankten onze gastheer en gastvrouw voor de hartelijke ont vangst. Het genoegen bleek wederzijds, zo moch ten we vernemen, waarna het afscheid volgde. Ringsloot De ringsloot rond de kerk lag op loopafstand. We liepen er naar toe door fraaie straatjes. Een eerste blik in de sloot maakte ons niet meteen en thousiastEr was een vrij dicht kroosdek, bij na ge heel bestaand uit Veelwortelig kroos. We liepen wat door en raakten toch gemotiveerd om toch een vispoging te wagen. We zagen daar, voor Zee land, wonderlijke waterplanten als Witte waterle lie en Waterdrieblad. Vermoedelijk ingebrachte soorten,ze gaven aan dat het water toch niet slecht was. Daarnaast was onze eerste indruk met be trekking tot het kroos niet terecht, in menige Hol landse kroossloot kun je het geslurp van de poel slakken horen, dus waarom zouden er hier geen slakken zijn. Jaap boog zich boven het water en viste diep met een keukenzeef zonder handvat. Dat leverde snel Moeraspoelslak. Ovale poelslak. Gekielde schijfhoren en Posthorenslak op. Ver derop aan de Ring deden we nog een vispoging, die ter aanvulling Gewone hoornschaal in de ver- zamelpot bracht. Het aardige was dat we inmid dels contact hadden gemaakt met een gezelschap dat een puzzelopdracht uitvoerde:ouderen.maar ook veel kinderen. Barry had ze al over het water leven verteld. Bij de tweede plek kwam een meis je uit het gezelschap aanlopen met twee Gewone poelslakken, zojuist uit het water gehaald. Deze volgroeide exemplaren waren prachtig, en voor ons een nieuwe aanwinstWe bedankten haar ver heugd. Ze mocht de slakken weer terugzetten van ons. De waarneming was het belangrijks, legden we uit. 51

Sterna | 2008 | | pagina 21