Buitenmensen Eiergaarders op Schouwen De huiszwaluwkolonie in he t Oosterweegje net buiten de kom van het dorp was na enkele jaren leegstand weer opgekrabbeld en dat is waar schijnlijk de leverancier geweest voor het broed- paar dat zich vestigde in ons boerenzwaluwnest. De pioniers verbouwden het nest grondig, maar de fundamenten hebben tot op de dag van van daag een erbarmelijk aanzien. Eindelijk hadden we broedende Huiszwaluwen onder het overstek. Het uitvliegen van de jongen vervulde ons met blijdschap. Het afgelopen broedseizoen groeide de kolonie op de boerderij van Van der Wekken weer en ook onze Huiszwaluwen keerden terug en brachten jongen groot. Ons geluk kon niet op toen ze aan een tweede legsel begonnen werd begin juli een ander paar gelokt door het boeren huiszwaluwnest. Op het moment dat ik de weder waardigheden van het nest in een verhaal verwerk broeden twee paar Huiszwaluwen aan de Ring in Noordgouwe en dat is voor het eerst sinds min stens dertigjaar. Zilvermeeuwenkolonie in de domaniale duinen (1950).Foto:B.J.J.R. Walrecht Frans Beekman Opnieuw was de vondst van een oude foto aanleiding tot een klein onderzoek naar een verdwenen activiteit van mensen in de natuur: het vergaren van eieren in een vogelkolonie. We beginnen in de duinen. Op de foto uit het tijdschrift 'De wandelaar in weer en wind' van augustus 1950 staat de volle mand van eiergaarder Willem van Zalm. Links van hem zit de ons bekende vogelfotograaf Johannes Vijverberg en rechts ligt Teun van Zalm naast zijn vader. Het was in die tijd de gewoonte dat de Dienst der Domeinen raapvergunningen uitgaf voor de meeuwenkolonie, waar toen vele duizenden paren 54

Sterna | 2008 | | pagina 24