Het raadsel van Ooitgensplaat Voorstraat Ooitgensplaat. Aan weerskanten (met name links) van de oplopende straat nestelen zijdebijen in het schui ne talud. Foto:Kees de Kraker. Kees de Kraker Het bestuderen van insecten heeft veel boeiende aspecten en roept dikwijls ook vragen op. Dit verhaal begon eind augustus met een mailtje van Esther Linnartz Sent: Thursday, August 28,2008 Hallo Kees, Op de Voorstraat en Kaai in Ooitgensplaat zit een grote nestplaats van 1000-den zijdebijtjes. Ik heb er een paar opgestuurd naar Theo Peeters van EIS en hij heeft ze ge determineerd als schorzijdebij! Ze graven hun holen tus sen de oude keitjes in het talud van het Raadhuis en de Voorstraat. Als de zon schijnt zijn ze goed te zien. Ik had niet gedacht dat het schorzij debij zou zijn want ik ken hier namelijk helemaal geen groeiplaats van Zeeaster! Mis schien vind je het leuk om een keer te komen kijken. Verzonden: zondag 31 augustus Dag Esther, Dat is wel heel bijzonder. Hoe staat het met de Zeeaster bij de Hellegatsplaten of langs het Volkerak? Wanneer ik in de gele genheid ben kom ik graag eens een kijkje nemen. Misschien kun je een paar foto's maken van de situatie ter plaatse. Sent: Monday, September 01Hoi Kees, Zeeaster groeit zeer schaars op de Hellegatsplaten, ik ge loof nooit dat deze populatie hier van leeft. Andere groei- plekken ken ik niet hier in de buurt. Ze zullen dus een ver vangende plant hebben. Zal lastig zijn om dit te achterhalen. Heb je tips? In de eerste mail die ik je stuur de zaten ook wat foto's van het biotoop van de nestplaats. Ik ben vanaf 9 september ruim 3 weken op vakantie,mis schien lukt het voor die tijd nog wat af te spreken? Hoi Kees, waar is dat die ooitgensplaat? Gr. Lucien Ooitgensplaat is het dorp op de oostpunt van Flakkee. Ligt bij de Hellegatsplaten aan het Volkerak-Zoommeer nabij het Hollandsch Diep. Ver landinwaarts dus. Klassieke Zeeuwse opbouw met Voorstraat en Kaai. Een grote populatie Schor- zijdebijen tussen de straatstenen in het dorp is echt heel bij zonder. Wanneer het wat later in het seizoen was, zou ik eer der aan Klimopbij denken, maar dat zou Theo toch gecheckt moeten hebben. Wanneer ik kans zie ga ik er zeker heen. Es ther denkt dat ze op een andere plant moeten vliegen omdat Zeeaster nauwelijks aanwezig is, mogelijk staat hier veel Ak kermelkdistel. Interessant om dat uit te zoeken. Sent: Monday, September 01Ha Esther, Soms heb ik het niet in de gaten dat er bijlagen bij een mail bericht zitten. Goed dat je me daar even op attent maakte. Met name de datum waarop de foto's gemaakt zijn (17-08) sluit Klimopbij al uit. De bijen op de foto's betreffen de als eerste uitsluipende mannetjes. Overigens zijn ze hier vroe ger dan de Schorzijdebijen in de andere kolonies die dit jaar erg laat waren. Daarom zat ik ook nog even te denken aan de Duinzijdebij Colletes fodienswat op deze locatie veel aan nemelijker zou zijn. Op de Hellegatsplaten zag ik in de hoek bij Ooitgensplaat grote velden met kruiskruid (Jakobs- of Viltig - vanaf de weg in het voorbijrijden niette zien) in bloei 56

Sterna | 2008 | | pagina 26