Nestlocatie (zwarte stip) en geschat vliegbereik van de Schorzijdebijen in Ooltgensplaat. Rechts een mannetje op Zee aster (zonder paarse lintbloemenFoto: Peter Meininger. staan, waarfodiens op kan vliegen. Maar fodiens vliegt al in juli, dus qua vliegtijd en omdat het hier om uitsluipende mannetjes gaat lijkt Schorzijdebij C. halophilus hiertoch het meest aannemelijk. Elders in het Deltagebied is bij Rattenkaai - een buitendijks haventje aan de Oosterschelde nabij Rilland - ook een po- pulatietussen de klinkers bekend, maar daarbij gaat het om veel kleinere aantallen. Binnendijks in het dorp en geen dui delijke Zeeastervegetaties in de buurt is bijzonder interes sant. Heb een cirkel getrokken met een straal van ca. 1 km zo'n beetje het uiterste vliegbereik van de Schorzijdebij) vanaf de kaai. Misschien dat ik morgen even kom kijken. Ik wil enke le bijen verzamelen. Kijken hoe het staat met eventueel aan wezige bijen op schaarse Zeeaster en op Akkermelkdistel. Wanneer jij Klimop in de buurt van de nestlocatie weet, wil ik daar graag ook op kijken Sent: Friday, September 05 Hoi allemaal, Vanmorgen met Esther Linnartz naar de bijen in Ooltgens plaat gekeken.. Was donker weer, vrij koud en wat spetters. Bar weinig acti viteit. Een enkel mannetje rondvliegend. Er kwamen geen vrouwtjes met stuifmeel binnen. Toch tal van verse holletjes (minimaal enkele 100-en), ook nogal wat verregende oudere graafplekjes. In de omgeving naar mogelijke vliegplanten gezocht. Geen Zeeaster te bekennen. Op de nabijgelegen Hellegatspla ten, wel veel Viltig kruiskruid, Koninginnekruid en ook heel veel Heelblaadjes. Maar daarop heel weinig insecten en al helemaal geen zijdebijen. Terug naar de vestiging. Wolkendek was even wat lichter geweest en iets warmer geworden, maar nu begon het weer te betrekken. Enkele terugkerende vrouwtjes. Een exem plaar met stuifmeel kunnen verzamelen. Thuis de verzamelde bijen gedetermineerd: 2v 1m van vandaag en nog 2m die Esther half augustus had meegeno men. Bleek allemaal Schorzijdebij. Geen succinctus, hede- rae of fodiens. Nu is alleen de vraag nog: van welke plantensoort(en) halen deze bijen het stuifmeel? Aangezien er een vrouwtje met stuifmeel verzameld is, ben ik momenteel op zoek naar een pollenkenner. Heb stuifmeel tussen objectglaasjes voor een microscoop gedaan. Vliegen ze op Heelblaadjes? of staat er op een onverwachte plaats toch nog Zeeaster? Op zich heel bijzonder zo tussen de stenen van het plaveisel midden in het dorp. Wel alleen op de schuine helling tegen over voormalig raadhuis (te koop) Kaai, en aangrenzend aan weerskanten van de oprit van de Voorstraat. Ongebruikelijk is dat het gedeelte met een zuidwestelijke expositie de meeste holletjes telt. Waarschijnlijk dat het schaduweffect en windluwte van de aangrenzende huizen hierop van in vloed is. Esther had van iemand gehoord dat de bijen bij het raadhuiseral minstens 5 jaar zaten. Sent: Monday, September 08 Hoi Kees, Het zou mij niet verwonderen als de vrouwtjes meer dan een kilometer vliegen om stuifmeel te halen.... Maar heel blaadjes lijkt ook een goede optie. Arjen Neve uit Leiden deed voor ons enkele keren stuif- meelonderzoek. Maar ik weet niet of die nog actief is op zijn hoge leeftijd. Hij kent misschien wel andere stuif- meelonderzoekers. Het wordt tijd om zelf een cursus te gaan volgen!! Sent: Monday, September 08, Dag meneer Neve, Van Theo Peeters kreeg ik uw e-mailadres ivm herkenning stuifmeelkorrels. Het gaat om het stuifmeel dat meegeno- 57

Sterna | 2008 | | pagina 27