Nestholletjes van Schorzijdebij tussen de straatklinkers. Foto: Kees de Kraker. men is door een Schorzijdebij. Normaal is deze soort oligo- lectisch - gespecialiseerd op Zeeaster (Aster tripolium). Daarnaast vliegt de soort ondermeer op Akkermelkdistel (Sonchus arvensis) en in Frankrijk ook wel op Echt bitter kruid (Picris hieracioides), maar altijd aanvullend. Buiten het verzamelen van stuifmeel wordt op veel soorten nectar ge dronken. De kolonie waar het om draait is gesitueerd in Ooltgensplaat op de oostpunt van Flakkee (Goeree-Overflakkee is één van de Zuid-Hollandse eilalanden). Nu groeit hier - voor zover bekend- geen Zeeaster, maar waar deze bijen dan wel op vliegen is ons een raadsel. Wel komt hier veel Heelblaadjes (Pulicaria dysenterica) en Viltig kruiskruid (Senecio erucifo- lius) voor. Hoewel elders hierop in het begin van het seizoen wel Schorzijdebij wordt gezien, is het verzamelen van stuif meel hierop nooit waargenomen. Nu heb ik de stuifmeel korrels bekeken (met een slechte mi croscoop) en er een simpel tekeningetje van gemaakt (zie bij lage). Het zijn kort behaarde bolletjes, waarbij het 'haar' wat warrig is - geen perfect symmetrische structuur. De korrels die ik bekeken heb, zagen er allemaal hetzelfde uit. Mis schien kunt u erwat van zeggen? In de literatuur las ikdat her kenning van de verschillende Asteracea niet eenvoudig is. Sent: Wednesday, September 10, Beste Kees, Het is niet mogelijk met behulp van je tekeningetje te zeg gen welke plant het vermoedelijk zou kunnen zijn. De korrels van een aantal composieten lijken inderdaad veel op elkaar. In de microscoop gezien zijn het bolletjes met stekels. Ik stuur je hierbij twee foto's die ik van de stuifmeelkor- rels van de zeeaster en het heelblaadje heb gemaakt. De foto's zijn niet perfect maar geven toch een idee van de vorm van de korrels met ornamentatie. Beide hebben drie aperturen die op de foto's te zien zijn. Beide foto's zijn polair opgenomen. (De meeste korrels hebben twee polen met een equator, te vergelijken met de aarde). De foto's zijn gemaakt met een 1000-voudige vergroting. Een deelstreepje op de maatlat is 1,46 micrometer. Aan de foto's is te zien dat beide korrels in grootte verschillen. Ook de stekels van de zeeaster zijn forser. Voor een goede naamgeving van het door j ou verzamelde kan ik alleen maar werken met stuifmeel. Als je dat zou willen toesturen dan kan ik misschien wat voor je doen. Ik kan er dan zelf een preparaat van maken. Gewoon wat stuifmeel in een papiertje vouwen. Verzonden: Vrijdag 12 september Zojuist belde Arjen Neve uit Leiden met de uitslag van het pollenonderzoek van de Schorzijdebij uit Ooltgensplaat. Het betreft geen stuifmeel van Zeeaster, Heelblaadjes of Vil tig kruiskruid, maar het behoort tot het type van Vertakte (vroeger Herfst-)leeuwentand en Akkermelkdistel. Welke soort precies kon hij niet zeggen, in dit type is hij niet zo thuis. Stuurt het preparaat wat hij gemaakt heeft, weer door naar een andere specialist voor verder uitsluitsel. Vroeg mij om nog wat meer stuifmeel van verschillende exemplaren in Ooltgensplaatte verzamelen, omdat individuen er verschil lende gewoontes op na kunnen houden. De pollen die hij had bekeken waren afkomstig van twee verschillende plan tensoorten, allebei van het zelfde type. Het blijft een buitengewone zaak. Daar een populatie die mogelijk na de afsluiting van het Krammer-Volkerak (toen er nog wel Zeeaster voorkwam) helemaal is overgeschakeld op gele composieten. Morgen kom ik daar weer in de buurt en zal proberen nog wat stuifmeel te verzamelen. 58

Sterna | 2008 | | pagina 28