Vanwege leegstand oogt het te koop staande Oude Raad huis (1616) wat verpauperd. Hopelijk wordt er bij veran dering van eigenaar rekening gehouden met de bijzonde re bijtjes die daar beneden tussen de steentjes nestelen. Foto:Kees de Kraker. Verzonden: woensdag 17 september Hoi allen,ik herinner me een inventarisatiedag van 2 jaar terug op het Voornse strand,samen met oa. Ron, waar op een plek ver verwij derd van zeeaster, een veld met zeeak kermelkdistels aanwezig was, waarop ook veel vrouwtjes halophilus volop pollen verzamelden. We hebben daar destijds melding van gemaakt. Er was toen sprake van af slag van zeeastervelden, door hoog water. Dit lijkt het beeld te bevestigen, dat bij voedselschaarste de over sprong naar melkdistel gemaakt wordt. Gr. Lucien Sent: Wednesday, September 17, Van noodsprongen hoeft geen sprake tezijn. Op Saeftin- ghe werd deze week volop gefourageerd op akkermelk distel enherfstleeuwetand,terwijlzeeaster aanwezig was. Overigens vinden wij steeds op steilkantjes midden in het schor regelmatig nestholletjes. Het zijn meestal kleine kolonies van ongeveer 100 tot tweehonderd holletjes. Gr. Ron Verzonden: Woensdag 17 september, Dag allemaal. Het foerageren op Akkermelkdistel en Vertakte leeuwen tand was bekend. Toch bleek destijds uit de pollenanalyse van Eveline Rooijakkers Rinus Sommeijer dat deze soor ten verhoudingsgewijs altijd maar een beperkt deel van het totaal innamen. De gerichtheid op deze planten zou bij ge lijktijdige aanwezigheid van Zeeaster per dag of uur en per individu kunnen variëren. Het bijzondere van Ooltgensplaat is dat een hele kolonie wellicht uitsluitend en jarenlang op deze composieten vliegt. In Ooltgensplaat nog 7 vrouwtjes met stuifmeel verzameld. Erg driftig vlogen ze daar trouwens niet. Teldezo' n 700 nest holletjes. Ook zat er een Gewone vliegendoder, die wellicht eveneens tussen de stenen nestelde. De nestlocaties blij ven erg lang in de schaduw (tot ca. 13.30 uur), was daar in de schaduw koud en winderig vandaag. Nog rond gekeken voor grotere vegetaties met Akkermelkdistel en Vertakte leeuwentand, maar niets gevonden. Sent: Saturday, September 27, Dag Kees, Ik heb van al het stuifmeel preparaten gemaakt. Ik heb twee preparaten doorgestuurd naar een kenner voor een second opinion, maar die is momenteel met vakantie. Ik kan je nu wel zeggen dat Schorzijdebijen zich beslist niet aan de Zeeaster als stuifmeelleverancier houden. Ik heb er eentje tussen die ook op de Watermunt het stuif meel heeft verzameld. Zodra ik wat meer weet, hoor je van me. Er groeit toch echt Zeeaster in de omgeving hoor! Verzonden: Zaterdag 27 september, Dag Arjen, Ben blij dat je er al zo ver mee bent. Toch mooi dat er zulke leuke dingen uitkomen. Uit jouw reactie begrijp ik dat een deel van de pollen van Zeeasters afkomstig is, toch verrassend voor mij. Be nieuwd bij hoeveel van de 1 7 bijen dat nu is aangetroffen. Zo'n bij die op Watermunt vliegt, tref je in dat stuifmeel ook nog pollen van een andere plantensoort aan, of bestaat dat volledig uit Watermunt? Slot Het uiteindelijk resultaat van de stuifmeelana- lyse is op dit moment nog niet bekend. Voor mij was het een spannende zoektocht en met het on derzoek is een bijdrage geleverd aan de kennis over deze soort. Ooltgensplaat mag de aanwezig heid van de Schorzijdebij op zo'n bijzondere plaats wel koesteren. Esther Linnartz, Arjen Neve,Theo Peeters en de leden van de insectenwerkgroep 'Zeeuwse Landschap',hartelijk dank voor hun bijdrage. 59

Sterna | 2008 | | pagina 29