Slakkeninventarisatie tuin en ringsloot, Dreischor De ringsloot in Dreischor. Foto:Kees de Kraker. Harry Raad Op 21-6-2008 bezocht de Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden een particuliere tuin en de ringsloot om de kerk te Dreischor. Het slakkenwerk werd verricht door Barry Pel, Jaap Woets en ondergetekende. De locatie De inventarisatie speelde zich af in het oude deel van het dorp Dreischor. De Amsterdamse boekverkoper Isaak Tirion gaf het in 1753 al de kwalificatie 'een goed dorp'en zo hebben ook wij het ervaren. Dreischor lag vroeger op het gelijk namige eiland.dat in 1287 overstroomde, maar in 1300 in kleinere omvang werd herdijkt. Daarna volgden aandijkingen in en afdammingen van de geulen, waarbij het Schouwen-Duiveland ont stond, zoals we dat nu kennen. De Ramp van 1953 ging niet aanDreischor voorbij .waarvan een mar kering van de hoogste waterstand op een van de panden rond de kerk nog getuigt. De historie maakt duidelijk dat de bodem van Dreischor wel eens van een nieuw kleidek is voorzien, het dorp ligt daarmee in het zogenaamde 'Nieuwland'. De relatief hooggelegen, jonge gronden zijn gunstig voor slakken: voldoende kalk en weinig zoutin- vloed vanuit het grondwater. Na de laatste storm vloed heeft de slakkenfauna zich moeten herstel len van de zoute onderdompeling. Of dit herstel ook werkelijk volledig heeft plaatsgevonden is niet nagegaan. De nu bezochte plekken liggen in de bebouwde kom, er is dus een sterke invloed van de mens aan wezig. Dat is in het voordeel van som mige slakkensoorten. terwijl andere het laten af weten. Een tuin kan nieuwe soorten aangevoerd krijgen met plantmateriaal, terwij 1 de betreffende ringsloot zich eveneens leent voor dergelijke aan voer, mede door het dumpen van aquarium- en vijvermateriaal. Tuin De werkgroep bezocht eerst de tuin van de heer en mevrouw de Nobel. Weststraat 25. De ont vangst was hartelijk en de slakkenrapers verna men dat erop dat moment wel wat minder slakken waren, maar dat er in de tuin niet aan slakkenbe- strijding werd gedaan. Dat soort uitlatingen maakte nieuwsgierig. We liepen de tamelijk grote tuin in. Een aardige 50

Sterna | 2008 | | pagina 20