ïj Het "Observatorium" van waaruit men een deel van het Haringvliet kan overzien, met ondermeer uitzicht op de Ventjagersplaten. Foto:Kees de Kraker. óók nog een landing met een oud landingsvaar tuig van de marine. Even later dromde de hele meute het dek op, waar een ketting van bereidwil lige handen de door begeleiders aangereikte, ken nelijk toch nog overgebleven flesjes bier doorga ven. Mij was er ook wel eentje van pas gekomen, maar dat ging niet door. Van de andere dekzijde het geluid van brekende flesjes. In gedachten begon ik aan een puntige brief richting 's Grave- land, ter attentie van de heer Jan Jaap de Graeff, met daarin vragen in welke mate Natuurmonu menten opTiengemeten natuur en recreatie in el kaar gaat laten overvloeien. Veel, naar te vrezen viel. Maar de landing in de Hoeksche Waard deed de al geformuleerde vragen vervagen. Bij nadering van Nieuwendijk leek het erop of heel Zuid-Beijerland was uitgelopen, als kwamen de scholieren van de planeet Pluto. Gejuich,span doeken, hoempa's, veel oranje en de vrijwillige brandweer die, zonder aanzien des persoons, het hele gebeuren met twee stralen rij kelij k besproei de. Redelijk nat worstelden wij ons door de me nigte naar onze voertuigen. Bij het afscheid hiel den de heren zich goed in, waarbij ze wel benadrukten dat de laatste lettergreep van de naam van hun club 'Heerenleed', aardig aan bod gekomen was. Nog een slogan uit de brochures: 'Er gebeurt iets groots, iets fantastisch op het ei- landTiengemeten'. Dat klopt dus wel! Naschrift Kees de Kraker liet de deelnemers van de Hee renleed excursie van 14 juni 2008 weten van me ning te zijn dat bovenstaand relaas de belevenissen wat eenzijdig weergeeft. Hij wees op het weidse landschap, het enorme aantal Gierzwaluwen dat rondzwierde, de Grutto's, zo'n 140 stuks druk foe- ragerende Lepelaars kortom, een fijne dag die tegen de 80 vogelsoorten opleverde. Kees heeft ge lijk, hetgeen niet wegneemt dat er wel wat weg te slikken viel. Trouwens, toen Natuurmonumenten op de hoogte raakte van alle gedruis, volgde subiet een afspraak met een wethouder van de gemeente Korendijk om deze ervan te doordringen dat de ge beurtenissen niette pas kwamen. Korendijk, waar toe Tiengemeten behoort, had eigenmachtig voor haar scholieren het weekeinde georganiseerd, een weekeinde waarin nogal wat misging. Zoiets zal dus niet weer gebeuren. Zomer 2008 werden 82 soorten broedvogels op Tiengemeten vastgesteld. Daarover een volgende keer. 75

Sterna | 2008 | | pagina 13