Veldleeuwerik in vrije val Veldleeuwerik. Foto: Henk Harmsen. Interessant onderzoek aan een ex top-5 broedvogel van Nederland. Ted C.J.SIuijter Het gaat niet goed met de Veldleeuwerik. Een understatement als we beseffen dat de soort als broedvogel in ons land letterlijk gedecimeerd is. Tussen 1973 en 2000 nam de soort met minstens 90% af (Atlas Nederlandse broedvogels 2002). Van top-5 broedvogel tot zorgenkind! De soort is daarom terecht als Rode Lijstsoort aangemerkt. Ook op Schouwen-Duiveland is het bedroevend slecht gesteld met de soort in het cultuurlandschap. Zo'n 30 jaar geleden kon je in het broedsei- zoen op vrijwel elke willekeurige plaats op ons eiland gedropt worden en (veel!) meerdere Veldleeuweriken tegelijk horen zingen. Nu mag je al blij zijn als je na een half uur fietsen een mager handjevol scoort... De oorzaken van de vrije val zijn veelomvat tend en ook nog verschillend per biotoop zoals in de duinen, op de heide en in cultuurland. Als we hettothet cultuurlandschap beperken zijn de oor zaken vooral terug te voeren op de schaalvergro ting en intensivering. Het gaat dan om zaken als steeds vroeger en vaker maaien van gras, de op komst van mais en wintertarwe (ten koste van zo- mertarwe) en afname bermlengte. Ook de dichte re stand van het gewas speelt een rol: dit is mogelijk geworden door veredeling waardoor rassen beter reageren op kunstmest. Kruiden krij gen geen kans en vogels kunnen er niet meer tus sen. Daarnaast zorgen het efficiënte insecticiden- en herbicidengebruik voor een verarming van de kruidenrijkdom en afname van beschikbare zaden en prooidieren. Onderzoek in Zeeland De afgelopen drie jaar, van 2006 t/m 2008mocht auteur onder de vlag van SOVON meedoen aan een onderzoek in Zeeland, speciaal gericht op mogelij ke stimuleringsmaatregelen voor de Veld leeuwerik. Het betrof in feite een vervolg op een onderzoek dat in Groot-Brittannië is gehouden. Het onderzoek in ons land bestond uit observatie van cultuurgrond waarop speciale 'leeuwerik- veldjes' waren aangelegd. Deze proefveldjes 76

Sterna | 2008 | | pagina 14