hij. Drie dagen achtereen hetzelfde recept. Het maakte niet uit of hij in een groep was met enkele Kleine Zwanen erbij (waaronder de door een zwanencoördinator als Zeeuw betitelde 284A geel) of dat er, zoals enkele keren gebeurde, op hetzelfde perceel andere Wilde Zwanen waren. 2R20 vertrok op dat tijdstip gewoon laagvliegend richting Grevelingen. Bij het naderen van de bui tendijk won hij weliswaar wat hoogte, maar hij leek alles in het werk te stellen om geen energie te verspillen. In de tweede week van december daalde de temperatuur en voor het eerst beleefden we lichte nachtvorst. Was dat het teken voor hem om te ver trekken naar elders? Op 13 december 2007 zag ik hem voorlopig voor het laatst. Natuurlijk is het heel goed mogelijk dat hij elders op Schouwen- Duiveland verbleef of in ieder geval in de omge ving. Misschien ook maakte hij een uitstapje naar Engeland. Mocht men in waarnemingenrubrie ken "Wilde Zwaan 2R2D" tegenkomen, dan zij men gewaarschuwd, want een Wilde Zwaan met die code bestaat niet. In de afgelopen 30 jaar dat ik halsbanden bij ganzen en zwanen las gebeurde het meer dan eens dat ik na lang, heel lang turen m'n inspanning moest staken en slechts kon note ren dat ik een zwaan of gans met een halsband had gezien. Bovenstaand verhaal (met enkele wijzigingen) schreef ik in december 2007 en in die vorige winter zag ik 2R20 voor het laatst in de omgeving van de Stapelsweg op 9 februari 2008. De zwanen arri Kleine Zwanen met mogelijk daartussen Wilde Zwaan 2R20. Op de achtegrond het dorp Zonnemaire Foto:Rod Summers. veerden het afgelopen najaar later dan gewoon lijk op Schouwen, maar bij de eerste signalen over Kleine Zwanen begon ik me af te vragen of "mij n Whooper weer zou komen. Tijdens een routine rondje door de polder zag ik van grote afstand in een grasveld bij Kijkuit een wit vlekje. Hoewel daar vaak één of meer Knobbelzwanen verblij ven, zou dat 2R20 kunnen zijn: zonder soortgeno ten, zoals vaker in z'n lievelingspolder en zo dicht mogelijk bij de slaapplaats. De zwaan zat met z'n hals in de veren en rustte. De snavel liet al snel zien dat het een Wilde Zwaan was en toen hij zich na enkele minuten verhief, toonde hij de gele hals band. Wilde Zwaan 2R20 was terug en tijdens her haalde bezoekjes bevestigde hij zijn gedrag. Waar vertoeft 2R20 buiten het winterseizoen? Een voor de hand liggende vraag en het antwoord zou dit verhaal cirkelrond kunnen maken zoals het scenario van de gemiddelde natuurfilm. Maar 2R20 staat bekend als een rare vogel, een myste- rybird. Zomerwaarnemingen zijn nooit gemeld. Tegen het voorjaar verdwijnt hij spoorloos en in het najaar keert hij terug, zonder nakomelingen, zonder partner. Leeft hij 's zomers verborgen als een kluizenaar in een voedselrijk, rustig moeras in het noorden van Duitsland. Polen of in Finland? Verblijft hij op een afgelegen plek ergens in het spreekwoordelijke hoge noorden? Aan de oevers van een meer, waar in het voorjaar iemand zich af vraagt of de zwaan met de halsband de winter zal hebben overleefd? Een solitair.die net zo zuinig is met energie als de vogel in dit verhaal? Beelden uit de mythologie dringen zich nu op. Maar dat is een ander verhaal.

Sterna | 2008 | | pagina 17