Duinlandschap met bloeiende Wier,Foto:Simon de Waard. gezel. Bij de in Rotterdam wonende van den Oord gingen wij als 'korte broek-vogelaars' graag op bezoek Want hij was een toegankelijk man met een altijd luisterend oor.En.niet onbelangrijk,hij beschikte over een uitgebreide ornithologische bibliotheek waarin het goed rondneuzen was. Topstuk waren de vijf delen van 'The Handbook of British Birds', toen naar ons oordeel het meest benijdenswaardige boekbezit. Van den Oord te kende niet onverdienstelijk. Een paar van zijn te keningen staan in 'Een eersteklas landschap". Over hetgeen de heren bij hun excursies in sep tember 1951 zien, staan wij thans, bijna 60 jaar later, niet paf. Het betreft veelal soorten die mo menteel nog steeds karakteristiek zij n voor nazo mer-excursies langs de kust van Zuidwest-Neder land. Wat 'krenten uit de pap' (citaat DeltaVogelNetwerk) zijn 15 Morinelple vieren en 3 Grauwe Franjepoten op 2 september, een Visa rend de 16e, wel 14 Duinpiepers de 23e en een IJs- gors op de 30e. Verder Slechtvalk, Boomvalken, en een over zee trekkend Smelleken. Curieus is de mededeling dat de Kleine Zilverreiger op de 5e kennelijk was vertrokken. Die soort was toen dwaalgast. Het valt op dat Lepelaars onvermeld blijven. Prins Bernhard 7 Oktober 1951 bracht de eerste Bonte Kraai van het seizoen. Dan een uitgebreid verslag van de excursie van de Nederlandsche Ornithologische Vereniging, de NOV, van 28 oktober naar De Beer. Die excursie bracht 52 man op de been. Het was een goede trekdag met onder andere passe rende Boomleeuweriken en nogal wat roofvo gels, waaronder een (late!) Wespendief en dus de Blauwe Kiekendief, een wijfj e. Voor de waterweg monding 47 vissende Jan van Genten en op het strand 6 Strandleeuweriken. Aannemelijk is dat tijdens dit uitstapje de deelnemers het samengaan van de NOV met de Club van Nederlandsche Vo- gelkundigen, de CNV, bemompelden. Met de be sprekingen hierover warenjaren gemoeid. Met de komst van de Nederlandse Ornithologische Unie kreeg die fusie per 1 januari 1957 zijn beslag. Van donderdag 13 december 1951 schrijft de Waard 'mee op jacht met gezelschap', met als toe voeging Pr.B. Dat inderdaad ZKH Bernhard deel uitmaakte van het gezelschap blijkt uit het slot van het verslag. De Waard legt daar vast 'foto ge maakt van jachtgezelschap met Prins'. Er werden op die dag 'wel 10 Houtsnippen geschoten'. De Waard ziet nog een Bruine Kiekendief en dat het althans qua weer een schitterende decemberdag was,is treffend weergegeven.... men ziet het De Beerlandschap voor zich. Weer met Anton van den Oord gaat hij op 4 januari 1952 naar E. Bos, de kooiker van de eendenkooi op De Beer. De 82

Sterna | 2008 | | pagina 20