geschat op 350-550 paar. De zachte winters van het afgelopen decennium zijn ook van invloed op deze gunstige ontwikkeling, wel zijn sinds jaar 2002 de aantallen iets afgenomen. In 2007 werden 204 broedparen gevolgd, waar van 158 nesten zijn gecontroleerd. Meestal wor den tijdens controle van de nesten zo'n 4 tot 7 ei eren aangetroffen. Het voedselaanbod speelt een grote rol bij de legselgrootte. In 2007 werden ge middeld 5,2 eieren per nest gevonden en later be droeg het gemiddeld aantal jongen 4,3 per nest. Een belangrijke reden - naast het voedselaanbod - voor dit hoge aantal,is het feit dat deze valken in nestkasten broedden waarin ze goed beschut zijn tegen weer en wind. Tijdens de wintermaanden overwinteren in Zeeland in voedselarme jaren circa 500-1.000 exemplaren, maar na een goed muizenjaar wel zo'n 1.500-2.500Torenvalken. Schouwen-Duiveland Vóór de gifperiode waren Torenvalken als broedvogels talrijker, vanwege meer ongerepte natuur, minder verkeer en weinig recreatie. Ook was de landbouw nog niet zo gemoderniseerd met veel kleine percelen, gevarieerde teelten en dras sige weilanden. Na de daljaren zijn de Torenvalken ook hier weer toegenomen en tegenwoordig vrij stabiel. Dit is in belangrijke mate te danken aan het plaat sen van nestkasten. Veelal bij boerderijen met ge schikt biotoop in de buurt. In 2008 werden 13 broedparen gevonden, waar van de eerste eileg pas op 28 april plaatsvond van wege het koude en natte voorjaar. Met 56 jongen kwam het gemiddelde op 4,03 per nest. De eerste jonge valken werden op 17 juni te Haamstede ge ringd. Bij het ringen van in totaal 24 jongen kreeg ik assistentie van Bert Kleijn en Hendrik van Driel. De prooikeuze vanTorenvalken bestaat hoofd zakelijk uit kleine zoogdieren (Veldmuis, woel- muizen, spitsmuizen en Bosmuis), soms iets gro tere zoogdieren (Bruine rat, Wezel, Mol en vleermuizen), kleine zangvogels (Graspieper, Spreeuw, vinken en mezen), insecten (vooral grote kevers), wormen en slakken. Een enkele keer wordt door volwassenTorenvalken wel eens een jonge Turkse Tortel, Holenduif of Zomertor- tel geslagen,maar dat is niet vaak waargenomen. Ringonderzoek Het ringonderzoek startte voor mij in 1997,spe ciaal gericht op jonge roofvogels en uilen op Schouwen-Duiveland. Dit soort onderzoek wordt overal in Zeeland verricht, waardoor er al veel bijzonderheden aan het licht zijn gekomen. In de broedtijd wordenTorenvalken ook wel eens het slachtoffer van predatie. Sinds de komst van de Havik als broedvogel op Schouwen-Duive land, vallen volwassen Torenvalken regelmatig hieraan ten prooi, wat uiteindelijk tot een verlaten 85

Sterna | 2008 | | pagina 23