rein langs de Klarebeekweg aangekocht in het kader van de Herinrichting Ouddorp-West; het gaat om percelen grasland en akkerland met een kort stuk'hoagte". Deze kleine uitbreiding van het natuurterrein vormt geen eenheid met het open duinterrein. De goede waterkwaliteit van de poe len geeft ruimte aan bijzondere levensgemeen schappen van kalkhoudend.zwak brak water.Tal- rijk aanwezig is de Rugstreeppad, terwijl de flora soorten bevat als Ongedoornd hoornblad en On dergedoken moerasscherm. De Westduinen zijn botanisch gezien van groot belang, al is het alleen al door het talrijke voorkomen van de Herfst- schroeforchis, waarvan Nederland slechts vier vindplaatsen kent. Voor ons voldoende aanlei ding om ook de laatste actiedagen en de Natuur werkdag van 2008 hier door te brengen. Het is voor de vereniging een groot pluspunt dat het materiaal perfect wordt onderhouden door Cees Appel. Jammer is wel.dat er geen verjonging onder de vrijwilligers plaatsvindt. De groep wordt steeds ouder en voor de continuïteit moet worden gevreesd. Dit ondanks de vele reclame die we via de plaatselijke pers, internet en mail maken. Ge lukkig hebben zich in november weer drie vrijwil ligers aangemeld voor de gratis motorzaag- en bosmaaiercursus bij Landschapbeheer. Voor ons een noodzaak, omdat er door de regelgeving in de ARBO-wet zonder certificaat niet gezaagd of ge maaid mag worden. Graag begroeten we nieuwe enthousiaste vrijwilligers die eens een paar uur in de maand willen werken in de Natuur. Goed voor j ezelf en voor onze leefomgeving. He t openhaard- hout wordt onder de leden van de vereniging ver deeld. Niet-leden betalen een gering bedrag per m3 hout. De natuurdagen zijn steeds de laatste za terdag van de maand van 8.30 uur tot 13.00 uur. In 2009 staan op het programma: Het onderhoud aan de oeverzwaluwwand in Oude Tonge, onderhoud in het Bunkerbos van SBB in Ouddorp, knotten van de wilgen langs de Vliegers in Middelharnis en weer onderhoud in de Westduinen te Ouddorp. Tot ziens op één van deze dagen. Kijk op www.nlgo.nl voor meer informatie. Vrijwilligerswerk Een groene omgeving biedt u gelegenheid bij te komen van een drukke week, de hond uit te laten of buiten te sporten. Even genieten van de vergezichten, luisteren naar de vogels, de vlin der volgen in zijn dartele zoektocht naar bloemen. Veel mensen gaan hiervoor niet alleen naar grote natuurgebieden, maar genieten juist ook van de polder, de weilanden met zwermen gan zen, de geploegde klei, en rij knotwilgen en de strakke rij populieren. U kunt zelf ook bijdragen aan natuur en landschap. Eén van de manieren om bij te dragen aan natuur en landschap is: Vrijwilligerswerk. Er is veel behoefte aan vrijwilligers om het voorkomen van planten en dieren te inventariseren, om mee te denken over de toekomst van het landschap. Maar ook aan vrijwilligers om zelf de handen uit de mouwen te steken. Een lekker dagje buiten om wilgen te knotten, een schurveling op te knappen of nesten van weidevogels te markeren en te beschermen. Help ons uit de brand en meld u aan als bestuurslid, vrijwilliger terreinbeheer of bij één van de andere werkgroepen. Wij zijn niet in staat een ieder te bellen, maar volg eens uw hart en ga voor een aantal uren in het jaar voor een groene leefomgeving. 92

Sterna | 2008 | | pagina 30