Interessante waarnemingen Nieuwe waarnemingen Er werd al gedacht aan herintroductie, want ge schikte biotopen zijn er beslist wel, toch bleef hij onvindbaar. Tot op donderdag 11 september. Toen ik thuis kwam van mijn werk en George al een halve dag aan het vogeltellen was geweest in de Springertduinen, vertelde hij mij een soort ha gedis gezien te hebben. Dat was groot nieuws, want dat kon bij na niets anders zijn dan een Duin hagedis. Ik weet dat George zijn waarnemingen nauwkeurig beoordeelt, dus geloofde ik hem di rect. Zaterdag 13 september ging ik naar de bewuste plaats om de hagedis die George gezien had, te zoeken. Het weer was goed: niet te veel wind en een lekker zonnetje. Voetje voor voetje speurde ik geconcentreerd de omgeving af waarbij de zande rige zuidhellinkjes extra aandacht kregen. Na een half uur zoeken dacht ik iets in mijn ooghoek te zien wegschieten, maar soms wil je dat gewoon en is er niets. Toch maar even heel scherp blijven. Keek nog even in de helmpol maar zag niets, liep nog enkele meters verder daar leek het biotoop minder geschikt dus ging ik terug. Kwam bij dat zelfde hellinkje en zag nu toch duidelijk iets bewe gen. Stokstijf bleef ik staan en warempel daar kwam een Duinhagedis tevoorschijn. In één woord: geweldig! Het was een mooi volwassen vrouwtje en leek mij moddervet: klaar voor de winterslaap. Het eerste wat ik deed was George bellen enzei: "George, ik sta hier oog in oog met de Duinhage- dis." Zijn reactie was "dat liejgie (datjokje)".Het dier bleef heel rustig liggen om op te warmen in de zonnestralen. Ik maakte er nog wat foto's van en ging voorzichtig achterwaarts de duinen uit. De twee zaterdagen erna ben ik in de buurt wezen zoeken naar nog meer hagedissen. Dat le verde helaas niets op. Een week na de eerste waar neming zag George er nog één op zo'n honderd meter van de eerste plaats (misschien dezelfde). De laatste hagedis die ik hier in de buurt zag was 50 meter verderop, maar dan wel 20 jaar geleden. Het was een geweldige beleving om na zoveel jaar weer eens een Zandhagedis op Goeree waar te nemen en vooral omdat hij nu weer op de kaart staat. De Zandhagedis is een zeldzame Rode Lijst- soort (status kwetsbaar) en staat vermeld als streng beschermd in de Europese Habitatricht lijn. In de Conventie van Bern is de soort strikt be schermd. Literatuur Internet site R AVON Waarnemingen graag tijdig doorgeven naar de onderstaande contactpersonen. Goeree-Overflakkee Roodhalsfuut 1 ex. Hellegatsplaten, Esther en Leo Lin- nartz-Nieuwdorp. Grauwe Pijlstormvogel 30-09-'08,68 ex. Vuurtoren Oud dorp, G.Tanis. Noordse Pijlstormvogel 12-09-'08,1 ex. Vuurtoren Oud dorp, G.Tanis. Vaal Storm vogeltje 02-10-'08,2 ex. Vuurtoren Ouddorp, G.Tanis. Jan-van-Gent 16-10-'08,315 ex. Vuurtoren Ouddorp, G. Tanis. Rosse Pelikaan 16-08-'08,1 ex. Volgerland Ouddorp, H. Stout. Lepelaar 27-08-'08,120 ex. Kwade Hoek (oost),G.Tanis. Heilige Ibis 06-08-'08,1 ex. Oude Oostdijk, K. Breen;28- 09-'08,1 ex. Oude Oostdijk, H. van Dam. Kaapse Casarca 09-11 -'08,1 ex. Dirksland, Cor Both Wespendief 13-09-'08,2 ex. Springertduin, G.Tanis. Havik 11-1 l-'OS, 1 ex. Oostdijkseweg, Hans Dammers. Visarend 13-09-'08, nabij Philipsdam, W. Visser en P. Balde. Morinelplevier 09-09-'08,2 ex. Springertduin, G.Tanis; 1 ex 19-09-'08 Brouwersdam,W.Van Geelen enT.Ammer- laan. Kraanvogel 02-11-"08,4 ex. overvliegend Strand Noord Ouddorp, Andre van Es. Vorkstaartplevier 27-07-'08, Ooltgensplaat, Esther en Leo Linnartz-Nieuwdorp. Poelruiter 27-08-'08,1 ex. Kwade Hoek (oost),G.Tanis. Bosruiter 14-08-'08,4 ex. Langeweg Stellendam, G.Tanis. 95

Sterna | 2008 | | pagina 33