Op 21 november vonden Meriam Klein Holkenborg en Wilfried Ivens tijdens hun vakantieverblijf een verzwakte zeeschildpad op het strand van Westenschouwen (nabij duinovergang SBB-schuur). Ze maakten er een aantal foto's van (waaronder de bovenstaande) en waarschuwden een passerende gemeenteambtenaar. Uiteindelijk belandde de zeeschildpad voor opvang in Diergaarde Blijdorp. De Stichting RAVON (afkorting van: Reptielen, Amfibiën, Vissen - ONderzoek) bracht op 4 december het volgende persbericht met interessante informatie uit. "Op 23 oktober jl. spoelde in Noord-Holland.boven Callantsoog ter hoogte van Groote Keeten.een ongewone bezoe ker aan in Nederland: een Onechte karetschildpad of Dikkopschildpad (Caretta caretta). Een maand later, op 21 no vember, spoelde er opnieuw een levend exemplaar aan. Dit keer bij Westenschouwen in Zeeland. Beide schildpadden zijn jonge (sub-adulte) dieren. Het dier uit Groote Keeten.dat in een slechte conditie verkeerde, werd ter revalidatie overgebracht naar Burgers' Zoo. Het dier uit Westenschouwen ging naar Diergaarde Blijdorp. Dit waren pas de vierde en vijfde keer dat een levende dik kopschildpad in Nederland werd gevonden. Eerdere meldingen dateren van 1707,1894 en 1927. Daarnaast zijn er dode exemplaren aangespoeld in 1954,1959 en 1998. Het komt vaker voor dal dikkopschildpadden worden aangetroffen in Noord-Europa. Het is aannemelijk dat deze schildpadden de 'verkeerde afslag' op de oceaan hebben genomen, namelijk de Noord-Atlantische Drift. Jonge schild padjes die aan de westkant van de Noord-Atlantische Oceaan uit het ei zijn gekropen.laten zich met de Golfstroom mee drijven naar de Sargasso Zee onder plakkaten drijvend materiaal. De Golfstroom splitst zich in de Noord-Atlantische Drift (richting het noorden) en de Canarische Stroom (richting het zuiden). Deze laatste voert vervolgens richting Sar gasso Zee als de Noord Equatoriale Stroom. De oorsprong van de in Nederland aangetroffen dikkopschildpadden is dus waarschijnlijk de westkust van de Atlantische Oceaan. Er bevindt zich ook een populatie in de Middellandse Zee, maar deze wordt als een genetisch afzonderlijke populatie beschouwd en verlaat, voor zover bekend, de Middellandse Zee niet. Edo Goverse (RAVON) Maartje Hilterman Een uitgebreide versie van dit bericht zal, in samenwerking met Burgers' Zoo en Diergaarde Blijdorp, als artikel in het RAVON-tijd- schrift verschijnen (voorjaar 2009).

Sterna | 2008 | | pagina 35