Landschap 19 toen Langs de Hammen: Flaauwers Frans Beekman Op onze tocht langs de diepe geul de Hammen komt ditmaal het inlagenlandschap van Flaauwers in zicht. Oude foto's, documenten en een oude kaart illustreren het verhaal. Naast de Koudekerkse Inlaag die in de vorige Sterna werd besproken, zij n die van Flaauwers als 'inlagen onder Kerkwerve' wel de bekendste van Schouwen. In de jaren 1650 en 1651 werd tussen de Heerenkeet en Schel(p)hoek een 3,5 kilome ter lange inlaagdijk aangelegd op ongeveer 375 meter van de zeedijk, die zelf als inlaagdijk van 1553 tot 1568 tot stand was gekomen. Voor deze reservedijk werd veel grond uit de inlaag gehaald, die daardoor 'verdronken en grootendeels van specie beroofd was'. De nieuwe inlaag werd Flaauwers Inlaag genoemd, misschien genoemd naar de boer die er woonde. In dit geval was dat mogelijk De Flou, een achternaam die vooral in Vlaanderen meer voorkomt. Al in 1653 werd een dwarsdijk gemaakt die de Heertjes Inlaag afscheidde en die de Wittedijk werd genoemd. In 1778 werd tussen de zeedijk en de inlaagdijk halverwege de toenmalige Flaau wers Inlaag nog een dwarsdijk aangelegd die we op oude kaarten tegenkomen als Egdammerbout of Eglammerdijk. De naam is afgeleid van de nogal bedrieglijke aannemer Egge Lammers. Hierna kwamen de benamingen Eerste en Twee de Flaauwers Inlaag in zwang. Deze laatste heette later Wevers Inlaag, waar de belangrijke Wevers- sluis in de zeedijk lag. De twee dwarsdijken deel den de lange inlaag dus in drieën. In het zuidoos telijke hoekje van de Flaauwers Inlaag werd in 1953 nog een klein deel aan de zee prijsgegeven. Het bestuur van het waterschap Schouwen on derkende het grote gevaar van uitschuring door de Hammen. Behalve bestortingen van de voor oever bouwde men dwars op de zeedijk dammen om de geul uit de kust te houden. Voor de Heertjes Inlaag lag het Leinshoofd, voor de Wevers Inlaag de Kruisnol. Zéér spectaculair was het plan uit het midden van de 18de eeuw om een onderzeese dam van driekwart kilometer van Flaauwers naar de Roggenplaat te maken. Deze rij zinkstukken met een dikke laag stenen erop kwam in 1765 ge reed en werd de Blindendam genoemd,omdat die Kaartje van de dijkvallen in 1860 in de zeewering van polder Schouwen, district Flaauwers (Kon. Inst. v. Ingenieurs,Ver handelingen 1861-1862) SITUATIE EN PROFIELEN DER VALLEN, n Februari) i860 ontstaan in de zeewering "vrui den polder Schouwen,district Flan

Sterna | 2008 | | pagina 4