Redactie De Patella, ook te vinden is op oesterriffen, is in de Oosterschelde sterk toegenomen. Foto:Kees de Kraker. Het leuke van iets opzoeken op het internet is datje - naast datgene watje zoekt - via zijsporen allerlei andere interessante zaken tegenkomt, als je dat wilt tenminste, want je kunt je ook beperken tot de door jouw geformuleerde zoekopdracht. Zelfben ik echter gek op zijsporen. Zo wilde ik in verband met dit stukje wat opmerken over de wilde oesterriffen in de Oosterschelde, omdat de Provincie subsidie geeft aan onderzoek naar de commerciële vernietiging daarvan. Nu is het zo dat die oesters flink wat voedsel uit het water filteren wat vervolgens niet meer beschikbaar is voor de gekweekte schelpdieren en dat ze mogelijk ook de voor vogels belangrijke kokkelbestanden negatief beïnvloeden. Anderzijds vormen de grote riffen een belangrijke leefgebied voor allerlei dierlijke en plantaardige organismen die zich hieraan hechten of daartussen een schuilplaats vinden. Zo kan op die plaatsen ook moeilijk met sleepnetten waarmee veel bodemleven kapot gemaakt wordt, gevist worden. Een soort natuurlijke reservaten dus. Een diersoort die van de oesterriffen profiteert is de zeekreeft en daarmee toch ook weer de vissers die op kreeft vissen. Om de naam van de zeekreeft te checken - in Zee land toch al weer snel Zeeuwse kreeft genoemd om het product te promoten.net zoals de Japanse oester gekweekt een Zeeuwse oester wordt en over Zeeuwse mosselen zullen we maar zwijgen - tikte ik het zoekwoord zeekreeft in. De naam bleek Zeekreeft of Europese zeekreeft. Ook bezocht ik de site van Sander Nijdam die als duiker het onderwaterleven fotografeert en z'n laatste duik bij Den Osse in de Grevelingen maakte.Hij bleek een Brabander die werkzaam is bij Philips en zich daar ondermeer bezig houdt met experimenteel werk aan Blacklight Power. Dat intrigeerde me: Blacklight Power. Dit bleek een mogelijk nieuwe energiebron op basis van vrijkomende energie bij waterstofatomen met ongeken de mogelijkheden. Zo zou 7 liter water voldoende zijn om je huis voor 1 jaar te verwarmen zonder schadelijke afvalproducten. Het zou de energiebron voor de toekomst kunnen worden, maar voorlopig is de theorie van de Amerikaan Randy Mills die hiervan de basis vormt nog omstreden. Het lijkt dan ook verstandig om met het oog op de C02 uitstoot, de komende tij d nog maar niet te kwis- tig om te gaan met het energieverbruik en bij het onderhoud aan dijken ernstig rekening te houden met zeespiegelrijzing. CdK De redactie wenst de lezers een energiek 2009 met veel natuurgenot! 65

Sterna | 2008 | | pagina 3