Dagvlinders in 2008 De Gehakkelde aurelia werd voeger ook wel Witte c-vlinder genoemd, naar de witte boogjes aan de buitenkant van de vleugels. De wetenschappelijke naam luidt nog steeds Polygonia c-album. Foto:Kees de Kraker. Kees de Kraker Vlinders hebben het zowiezo al niet zo makkelijk in onze omgeving met al zijn open water en groot schalig akkerland. Wanneer de weersomstandigheden dan ook nog eens keer op keer tegenzitten zodat rupsen en vlinders ongezien verschimmelen dan kan het gebeuren dat de bloemen van de Buddleja verschrompelen zonder dat we daarop vlinders hebben gezien, In 2008, dat ongetwijfeld de geschiedenis in gaat als een van de beroerdste vlinderjaren, was dat bij veel vlinderstruiken het geval. Ach natuurlijk, er zal heus wel eens een vlinder op die struiken te zien zijn geweest. Het is dan ook meer de indruk die de afgelopen zomer achterliet: een vlinderleegte. Nu kreeg ik wel berichten van anderen, dat je 's avonds in het donker eens met een zaklicht naar de vlinderstruiken moest gaan kijken. Bij sommige mensen zat het dan vol met al lerlei nachtvlinders.zoals het ook overdag vliegen de Gamma-uiltje en de eveneens zeer algemene Huismoeders, maar ook allerlei voor mij minder bekende soorten als Kooluil, Puta-uil, Zwartkam- dwergspanner, Gewone velduil, Witstipgrasuil, Goudvenstertje, Hagedoornvlinder, Grote wor teluil en Donker brandnetelkapje. Opvallend dat die nachtvlinders het kennelijk zo veel beter deden dan de dagvlinders, want daarvan fladderde er af en toe nog wel een exemplaar voorbij de vlin- derstuik, maar zo bedroevend weinig. Atalanta Gelukkig dat de nazomer en de herfst die dag- vlinderleegte toch wat hebben opgevuld. Het was met name de Atalanta die daar aan bij droeg. Of het nu aan een toestroom uit zuidelijke streken te danken was, of da t het hier als zomergeneratie uit- geslopen exemplaren betrof, was onduidelijk maar ik vermoed het eerste. Overigens bleven die vlinders in eerste instantie vooral beperkt tot de betere plekjes. Zo berichtte Teun Rosmolen uit Zierikzee op 10 september:We hebben nu een explosie van Atalanta's, bij tientallen vliegen ze hier rond en zitten te zonnen." Bij Hans de Bruin in de omgeving van Ouwerkerk waren er eerder al zo'n 50-80 te zien op rot fruit, dat speciaal was neergelegd om vlinders te lokken. Zelf miste ik de rotte pruimen waar vaak ook een wolkje Atalan ta's op afkwam en moest wachten tot de Herfstas- ters in bloei kwamen, met daarop steeds zo'n 3-6 Atalanta's. Later, bij het speuren naar de Klimop- bij - een van uit het zuiden oprukkende soort - bleek dat op de bloeiende Klimop in het dorp ook veel Atalanta's zaten en daarnaast ook meerdere 70

Sterna | 2008 | | pagina 8