Resultaten Het seizoen 2008 begon erg teleurstellend. In de zomer maanden juli en augustus bleken de vangsten, mede door de matige weersomstandigheden, erg mager. Eind augustus waren er nog maar 682 vogels ge vangen. In september maak ten we met 1.720 gevangen vogels een kleine inhaalslag en eindigden op 2.402 gevangen vogels. De vangsten in oktober verliepen boven alle verwachtingen. Vooral de Pimpelmees en Goudhaan deden het zo goed, dat we in oktober maar liefst 5.684 vogels hebben gevangen. Om aan te geven hoe veel vogels dat zijn: er zijn maar vier seizoenen met een hoger eindtotaal afgesloten. In november liepen de vang sten nog goed door, maar de weersomstandigheden in de week van 15-23 november waren zo bar en boos dat we er uit eindelijk maar 730 in november hebben gevangen. Achteraf gezien zijn we een week te vroeg gesloten, daar er vanaf 21 november flinke aantallen Grote Barmsijzen in Nederland werden waargenomen. In 2008 werden er in totaal 8.826 vo gels op Westenschouwen geringd! Invasievogels Elk jaar zijn we benieuwd hoe de vangsten zich zullen ont wikkelen. Hoe staat de wind en worden er langs de kust vogels gestuwd of gaan ze langs ons heen? Komen er vanuit het hoge noorden verhuizingen op gang die kunnen leiden tot een in vasie? Waar ze vandaan zijn gekomen, dat hebben we nog niet helemaal helder, maar dat ze er waren hebben we gemerkt: PIMPELMEZEN! De pimpelmezen waren voor een groot deel afkomstig uit de B altische landen, dit aan de hand van ge ringde vogels uit Rusland,Letland,Litouwen en Polen. Er zijn medewerkers geweest die op een gegeven moment geen pimpelmees meer konden zien. In totaal werden er maar liefst 2.119 geringd. Alleen al op de topdagen en dat was 9 tot en met 14 en 19,20,23 en 25 oktober werden er 1.585 geringd. Samen met de Pimpelmees kwamen er ook Koolmezen en Zwarte Mezen mee. Ondanks dat de aantallen van de Zwarte Mees niet enorm hoog waren, werden er toch nog 109 gevangen. Van de Koolmees mochten we er 401 uit de netten plukken. De trek van de Kruis bek zette in de zomermaanden niet echt door. Er werden er maar 39 geringd. Van de Grote Barmsijs hebben we helaas niets meegekregen op Westenschou wen omdat de invasiepas op gang kwam toen de vinkenbaan afgebroken was. Bijzondere vangsten Zoals elk jaar werden er weer voor de vinkenbaan enkele bijzondere of schaarse soorten gevangen. Een Ijsvo gel in eenmistnet tussen de duindoorns gebeurt ons niet al te vaak. Het was de 2e ooit op de vinkenbaan. Op 30 juli begon de dag met een Snor, een nieuwe baansoort. Een Draaihals werd gevan gen op 6 september.Twee Waterpiepers konden er dit jaar worden gevangen. De eerste op 11 oktober, de tweede op 31 oktober. Voor het eerst sinds 1999 werd er weer eens een Engelse Gele Kwikstaart gevangen. Wanneer we het vergelijken met wat er op andere vin- kenbanen is gevangen, staan "onze" slechts twee Bladkoningen daarmee in schril contrast. In 2008 werden er drie Europese Kanaries gevangen. Op 13 november werden de ringers "opge schrikt" door vier Sneeuwgorzen die rondjes boven de vinkenbaan vlogen. Nadat de vogels waren neergestreken Koolmees dreigt naar een Pimpelmees: de grootste heeft het voor het zeggen. In 2008 werden veel Koolmezen, maar nog veel meer Pimpelmezen gevangen.Foto:HenkHarmsen. 9

Sterna | 2009 | | pagina 11