Soortenlijst mollusken Slot Haamstede, (km-hok41-413);inventarisatie 25-11-2008 levend levend dood dood juv ad juv ad landslakken/huisjesslakken Aegopinella nitidula Bruine blinkslak 9 5 3 1 Arianta arbustorum Heesterslak 3 7 1 2 Balea biplicata Grote clausilia 10 25 - 1 Carychium minimum Plompe dwergslak - 2 - - Carychium tridentatum Slanke dwergslak - 3 - - Cochlicopa sp. Agaathoren 1 - - - Discus rotundatus Boerenknoopje 10 4 3 1 Helix aspersa Segrijnslak 3 3 2 - Lauria cylindracea Genaveld tonnetje 9 7 - - Oxychilus cellarius Kelder-glansslak 3 1 2 - Oxychilus draparnaudi Grote glansslak 1 - 2 1 Trichia hispida Haarslak 1 1 1 - landslakken naaktslakken Arion citer Grote wegslak 2 - - - Arion hortensis s. 1. Zwarte wegslak s.l. 10 2 - - DeroceraspanormitanumZmde\\)ke akkerslak 11 2 - - Deroceras reticulcitum Gevlekte akkerslak 5 5 - - Limax mciximus Grote aardslak (Tijgerslak) 1 - - - Milax gagates Zwarte kielnaaktslak 1 3 - - bij huis vestigen en genieten van alles wat we weg gooien. Het bleek een plek van niks.met alleen de reeds bekende naaktslakjes. In het omringende bos hebben we in strooisel en onder hout geke ken. Daar bleek een monocultuur van Grote clau- silia aanwezig, zeer verrassend zoveel exempla ren. De groep raakte wat uiteen. Na enig zoeken vond ik Els en Ine weer terug langs een open stuk met gras, bij stapels hout in een berm. In die stapels was eigenlijk nauwelijks iets te vinden, alleen een enkele Behaarde slak. In de berm met brandne tels konden we de Tuinslak verwachten. Ook na flink zoeken lukte dat echter niet. Die beesten schuilden natuurlijk allemaal diep in het strooisel voor een winterslaap, dachten we. Verderop in het bos hebben we op omgevallen stammen gekeken. Die lagen er al een tijd, want de schors was er gro tendeels af. In de nissen van het hout zaten heel wat Boerenknoopjes. Kleine exemplaren, geen enkele volgroeid. We kwamen bij een bunker die afgedekt was met grond. Je zag eigenlijk alleen een grote bult aarde met daarin een betonnen sleuf als toegang tot wat voorheen de deurope ning was. Op de grens van aarde en beton ontdek ten we de eerste exemplaren van het Genaveld tonnetje. Dus tochOok waren er een paar witte horentjes van de Dwergslak. Het is me niet duide lijk geworden of de Slanke dan wel de Plompe dwergslak hier rondkroop, wel zijn beide soorten - mogelijk ook elders verzameld - in de verzamel- potten terechtgekomen. Doorlopend op weg naar de aangrenzende Zeepeduinen, vond ik aan de voet van een popu lier nieuwe exemplaren van het genaveld tonne tje. Op enkele soorten na, zijn daarmee de vond sten van het Slotbos weergegeven. Er zijn geen strooiselmonsters verzameld, zodat er in ieder geval wat kleine soorten gemist zijn. Duinrand In een poging toch wat soorten van het open duin te vinden, zijn we langs de rand van de Zee peduinen gelopen. Het vinden van een plek met stuivend zand kostte wat moeite, doordat we ons aaneenpad met aan beide zij den een raster moes ten houden. Een open plek die toegankelijk was bleek voor het rapen van slakken geen succes, on danks intensief zoeken. In begroeiingen met Duinriet en Rood zwenkgras was geen slak te vin den. ook geen lege huisjes. O ja, er kroop één en kele Grote aardslak, een jonkie. Het moest haast wel aan het kalkarme zand liggen, dat er hier niks kroop. Jaap deed nog een vispoging ineen bospoel nabij de stuit'plek, eveneens zonder resultaat. Hij 17

Sterna | 2009 | | pagina 19