herkende in dat bos structuren van een voormali ge boomgaard, vooral door de aanwezigheid van een rij elzen: een restant van een scherm. In gan zenmars liepen we weer tussen het prikkeldraad, terug naar het Slotbos en het beginpunt bij het slot. Slotgracht Daarmee was de excursie eigenlijk beëindigd, alleen Jaap en ik gingen nog even een vispoging doen in de slotgracht. We liepen langs het reeds genoemde touw naar een vlondertje in de gracht. Met de keukenzeef was het moeilijk vissen tussen de gele lissen en het vele gevallen/gezonken blad. Hier kwam geen slak boven het wateroppervlak. Aan de kant van de dorpsstraat bleek ook geen kans aanwezig. Achter de huizenrij liepen we langs de gracht, die onbereikbaar was door een stevig hek. Het was wel mooi hier te lopen, want zo'n uitzicht op het slot heb je vanaf de straat niet. De kwakende eenden vormden het enige waar neembare leven in de gracht. Daarmee werd onze missie afgerond, mede omdat het al aardig sche merde. Tot slot De inventarisatie in het Slotbos heeft ons ze ventien soorten opgeleverd, waarvan er één niet goed gedetermineerd kon worden: een agaatho ren. De soorten zijn weinig bijzonder, met uitzon deringvan het Genaveld tonnetje. Dit slakje blijkt op Schouwen een flinke opmars te hebben ge maakt, en dat te weten dat hij in de jaren 1980 in Zeeland nog maar enkel van Walcheren bekend was (De Bruyne.c.s.,2002). Onze werkgroep vond hem recentelijk in Westenschouwen en Drei- schor. Hij staat op de Rode Lijst als kwetsbaar (KW) aangegeven. Gelet op de hierboven behandelde natuurlijke gesteldheid van het Slotbos was er een langere soortenlijst te verwachten. Bij intensiever inven- tarisatiewerk moet die hogere score beslist moge lijk zijn. Bronnen: Bakker,T. W.M., J. A. Klein FJ. van Zadelhoff, 1979. Duinen en duinvalleien. Een landschapsecologische stu die van het Nederlandse duingebied. - Pudoc, Wagenin- gen. Bruyne, R.H. de, C.M. Neckheim ANM,2002. Gena veld tonnetje: island-hopper! - Voelspriet ANM-nieuws- bladl(l):2 Doing, H.. 1988. Landschapsoecologie van de Neder landse kust: een landschapskartering op vegetatiekundi- ge grondslag. - Stichting Duinbehoud. Leiden. Kiwa EGG, 2007. Knelpunten- en kansenaalyse Natu- ra 2000 gebied 116 - Kop van Schouwen (juni 2007). - Mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, Di rectie Natuur, 's-Gravenhage. LNV, 2006. Natura2000-gebieden (111 gebieden). Ont- werp-aanwijzingsbesluiten van de 1 e tranche. - Ministerie van Landbouw,Natuur en Voedselkwaliteit (Cd-rom). Lauria cylindracea Juv. Genaveld tonnetje Deze soort was vooral bekend uit Limburg en van Walcheren. Op Schouwen blijkt het Genaveld tonnetje nu ook toe te nemen. 18

Sterna | 2009 | | pagina 20