A In het tijdvak 1947-1956bereikte de Grote Sternkolonie op de Beer haar grootste omvang. Erwaren toen jaren met meer dan 10.000 broedparen. Fotograaf waarschijnlijk Simon deWaard. 1960 was dat gemakkelijker. Zomer 1959 ging schrijver met zijn kornuiten naar Harderwijk om vandaar uit met een huurroeiboot te peddelen naar nieuw in het Veluwemeer aangelegde eiland jes, waarop toen volop Grote Sterns kwamen broeden. Daarvan stond niemand paf, want Ne derland herbergde toen nog tussen de 25.000 en 40.000 paren. Een paar jaar later, in 1965, na de sastreuze giflozingen in het Rotterdamse haven gebied en óók nadat Nederland veel Grote Stern habitat hadgeliquideerd, waren het er minder dan 1000. Dat brengt ons op een tweede dimensie en dat is de onvoorspelbaarheid waarmee sandvi- censis-adepten moeten leven. Ze leiden een no madenbestaan, waarvoor wel redenen zijn. Uiter lijk en roep geven de vogel iets krijgshaftig, iets van 'blijf van mijn lijf .waardoor Grote Sterns de indruk wekken hun mannetje te staan. Dat valt tegen. Ze hebben Kokmeeuwen nodig om preda- toren weg te houden. En verdwijnen de Kok meeuwen, dan keren zij de broedplaats ook de rug toe. Dan hun habitat. Aan een plek om te broeden stellen de Grote Sterns eisen. Het kan een strand vlakte zijn, schorren, een zandbank of een plaat, maar altijd een biotoop met een dosis dynamiek. En 'dynamiek' is een grootheid waaraan onze ge ordende samenleving een broertje dood heeft. Dynamiek past niet in het Nederlandse land schap, vonden bewindslieden. Ook daarom klap te sinds rond 1960 het aantal Grote Sterns in el kaar. Grote Sterns zullen in dit land standaard op de Rode Lijst blijven. Altijd. Ieder broedseizoen opnieuw zijn er twee perioden waarin sternofie- len met spanning en zorg de gebeurtenissen af wachten. Dat is in de tweede helft van april 'of ze wel komen' en in juni of er geen harde noordwes tenwind in combinatie met een springvloed de broedplaatsen inundeert. Dynamiek, ja graag! Maar liever niet in juni, want dan is er het gevaar dat in de kolonies de nesten en/of kuikens verlo ren gaan. Dynamiek, onvoorspelbaarheid en onbereik baarheid. Voor vogelbeschermers vormen Grote Sterns een uitdaging. Sowieso zijn het schitteren de vogels en daarbij ook nog eens lange-afstand- trekkers. Allemaal begrippen die zijn te associë ren met de zee.zeker doormannen. Is dat de reden dat de contactgroep sandvicensis voor het over grote deel bestaat uit heren? April Het Grote Sternseizoen2008 start met een mel- 20

Sterna | 2009 | | pagina 22