ding van Norman van Swelm van 2 exemplaren in de Flaauwers op 2 april. Daags erop een inspire rende mail van Krijn Tanis, gericht aan 'Kees (de Kraker!) en alle andere Grote Sternliefhebbers'. Krijn rapporteert over zijn belevenissen bij de Scheelhoek-eilanden op de laatste dag van maart. Hij en zoon George registreren dan vanaf 20.00 uur de binnenkomst van Grote Sterns, die komen overnachten. Het zijn er die avond al 6 a 700, on danks onrust brengende Bruine Kiekendieven. Ook bevinden zich circa 2000 Kokmeeuwen op de eilanden, met ertussen Zwartkopmeeuwen. Krijn is in zijn hyperknollentuin en ziet en passant nog 3 Blauwborsten, 2 Cetti'szangers,4 Fitissen en een zich verdacht gedragende Lepelaar. Hij besluit het mailtje met een alweer opgetogen beschrij ving van de gang van zaken op de Kwade Hoek die, dankzij het doorgraven van de stuifdijk, sterk aan dynamiek won, een ontwikkeling waarvan hij voor het eerst getuige was tijdens de Paasdagen. Tevreden geluiden dus uit Ouddorp, ondanks de vondst van een dode Bruinvis op 24 maart. Dan nieuws uit de Waddenzee, van het eiland Griend, waar bewaker Date Lutterop op 9 april 1200 Grote Sterns telde en twee dagen later 2300. In de Flaauwers is het rond die datum nog rustig. Overdag 40 Grote Sterns. Kees stelt vast dat in de Prunje nauwelijks een Kokmeeuw te bekennen valt. Maar op 14 april komen er 's avonds al circa 500 sterns overnachten en constateert Kees dat richting Zierikzee, tegenover het Pikgat, het wit ziet van de Kokmeeuwen, die zich dus kennelijk oostelijker van de Prunje vestigden. In het bewus te mailtje schrijft Kees iets vriendelijks over Ca nadaganzen, een zelden gehoord geluid. 'Hun roep doet soms wat denken aan een Kleine Zwaan en is dus mooi....', aldus Kees. Eric Menkveld sloot de eerste helft van april af met het nieuws uit Texel. Op De Petten baltsten op 16 april 120 Grote Sterns. Voorts verwijst Eric naar www.beleefdelente.nl waar het Nederlandse pu bliek via een webcam kan genieten van de Petten- se Grote Sterns. Zijn schitterende foto van Grote Sterns krijgen prompt een plaats in de lente-uitga ve van Sterna. Een andere (lucht)foto laat zien hetgeen Natuurmonumenten verrichtte om het de sterns in De Petten naar de zin te maken. De webcam in het natuurgebiedje De Pet ten op Texel.. Foto: Eric Menkveld. Aan de vele mailtjes die na half-april tussen de sandvicensis-heren heen en weer flitsen, valt op te maken dat de sterns dan druk bezig zijn met de broedplaatskeuze. In de Flaauwers gaat deze moeizaam. De sterns zijn onrustig. Omdat er te weinig Kokmeeuwen zijn? Voor de afweer van predatoren zijn Kokmeeuwen voor Grote Sterns onontbeerlijk. Voorts meldt Kees dat het dit voor- 21

Sterna | 2009 | | pagina 23