De Flaauwers Inlaag voor de herinrichting waarbij het eilandje werd afgevlakt en meer in het water kwam te liggen. Voordat de Pl unje alsnatuurgebied werd ingerichtvervulde deFlaauwersinlaag een belangrijke functie als hoogwater- vluchlplaats. Tegenwoordig overtijen de vogels meer gespreid in het achterliggende natuurgebied. Foto: Henk Harmsen. Plekkeuze Mei is de maand waarin het overgrote deel van de Grote Sterns bepaalt of en zo ja waar ze gaan broeden. Een fors dossier aan mailtjes gaat rond. De rapporteurs beperken zich niet tot alleen de Grote Sterns, maar brengen verslag uit over het geen ze verder meemaken op en rond de broedlo- caties. En voorts geven ze een opinie over andere zaken die hen bezighouden en komt het tot on derlinge discussies. Veel boeiends dus. Bijvoor beeld wat te denken van deze. enigszins gecensu reerde mail van een lid van de Schouwse club naar een collega uit Goeree: 'Hoog tijd dat jullie Vereniging Natuur- en Landschap inziet dat de plannen om de Brou- wersdam tot een attractiepark om te bouwen, geen stimulans behoeven. Ik stel voor dat ze open lijk hun steun intrekken bij de derde Grevelingen- discussie. In de krant las ik dat de meeste mensen in jullie gemeente die recreatieontwikkeling ook niet willen. Ja, ook geen natuurontwikkeling. Zo kennen we ze weer! Ze gaan voor een goed en rus tig gezinnetje datdeboereen goed hart toedraagt, een hekel heeft aan onkruid en zout water in de polder en stilletjes geniet van de vogels rond het gehuurde caravannetje En dan deze, tussen dezelfde correspondenten:'een intiem moment uit het seksleven van de Dwergstern, bespied door (vult u maar in). Op 8 mei signaleert Kees de Kraker dat er lang zamerhand wat zicht komt hoe de kaarten in 2008 worden geschud. Eric Stienen laat weten dat in Zeebrugge het er somber uitziet. In 2007 waren er nog 1127 paren Grote Sterns, maar deze zomer slechts 200 die, zo mailt Eric op 26 juni, het tot slechts één vliegvlug kuiken zullen brengen. Bete re resultaten bij de Dwergsterns met 125-150 paren en Visdieven. die in Zeebrugge op circa 2000 paren uitkomen, waarvan eentje gepaard met een in Engeland geringde Dougalls Stern. Heel andere geluiden van de Hooge Platen, die in tegenstelling tot twee voorgaande jaren, het in 2008 zonder op de grond broedende Slechtvalken moeten doen. In 2007 huisden op de Hooge Platen 2000 paren Grote Sterns. In 2006 bleven ze er weg. Nü worden het er bij iedere mail van Fred Schenk meer. Op 5 mei verblijven zo"n 1000 individuen in de kolonie, op 23 mei 2600 paren en op 5 juni 3100 met dan al veel 5 a 6 dagen oude kuikens. Op 11 juni is de stand 3500 paren en op 26 juni 4300. Op die datum blijken er 243 paren Dwergsterns te zijn, een verbijsterend hoge score van een voor oorlogs niveau, uit de glorietijd van De Beer. Ook een aantal dat vijfmaal hoger ligt dan het totaal van het Nederland van ruwweg 40 jaar geleden. Johan Everaers overtreft de Hooge Platen met 23

Sterna | 2009 | | pagina 25