een mailtje dat Richard Nikolajczak in 'Le Clip pon' op 400 paren Dwergsterns komt.'Le Clipon' is een onderdeel van het befaamde reservaat Pla- tier d'Oye bij Oye Plage in het havengebied van Duinkerken, in Noord-Frankrijk. Terug naar de Hooge Platen, waar ook nog 175 paren Zwartkopmeeuwen huizen. Kees stelt vast dat het daar een behoorlijk 'gejaöuw' moet zijn, waarmee hij het miauwende geluid dat deze meeuw ten beste geeft, goed neerzet. 'Misschien zitten erin de toekomst méér Zwartkopmeeuwen dan Kokmeeuwen in de Delta' oppert Kees, waar bij hij refereert aan de gang van zaken bij de Klei ne Mantelmeeuwen versus Zilvermeeuwen. In hetzelfde mailtje brengt hij verslag uit over een koe die vast kwam te zitten in het Slik van de Hom pelvoet. Na een klein etmaal tobben met veel mankracht en zwaar materiaal lukte het uiteinde lijk het dier eruit te sleuren. De koe leek aan zijn einde. Toen echter het reddingsteam besloot dat einde dan ook te effectueren (op een wijze die de Partij van de Dieren in de gordijnen zou jagen), stond de koe doodgemoedereerd op en ging gra zen. Kees meldt voorts voor de Grevelingen zo'n 180 paren Dwergsterns totaal, veel Groenknolor- chissen op de Veermansplaat en een bloeiende Hondskruid op de Hompelvoet, waar hij ook een Fluiter hoortde eerste ooi t voor de plaat. Later in mei vliegt Op Dwars inde Weg van bijna onder de schoen van Philipp Derks een snip op, die de ook aanwezige Mark Hoekstein prompt als Poelsnip herkent. Het op Tholen op 9 mei gevangen Oog- vleklieveheersbeestje is een andere zeldzaam heid. 'De derde voor Zeeland' stelt Sandra (vol gens Kees 'pimpampoentjes-specialiste') verheugd vast.... maar aan het einde van de dag had het insectenwerkgroepje er honderden waar genomen. Goed broedseizoen? Met 700 broedparen komt de Flaauwers slechts op 30% van het aantal in 2007. Pim Wolf telt erop 27 juni tenminste 280 grote jongen. Inclusief de door de vegetatie aan het zicht onttrokken pullen, veronderstelt hij het broedresultaat blijft steken op een 0,5 jong per paar. Sinds de Grote Stern in 2004 als broedvogel in de Flaauwers terugkeerde, is dit het laagste broedresultaat. Voor de Scheel hoekeilanden komen 1850 paren in de boekhou ding te staan, de verder het Haringvliet in gelegen Slijkplaat voor 350 paren. Op diezelfde Slijkplaat huizen zomer 2008 2000 paren Brandganzen en 3000 koppels Kokmeeuwen. Krijn hoort op 1 juli de eerste bedelende juveniele Grote Sterns boven Ouddorp. Dankzij de glorieuze score op de Hooge Platen, komt de Delta inclusief Zeebrugge Met deze badkuip - een officieel Rijks vaartuig - wordt de Ge mene Geul overgesto ken naar het eilandje in de Flaauwers Inlaag om de jonge sterns voor het uitvliegen te ringen. Foto: Krijn Tanis. 24

Sterna | 2009 | | pagina 26