Langs de Hammen: Rengerskerke en Borrendamme De zeedijk nabij Pikgat in februari 1953. Coll. F. Beekman. Frans Beekman De landschappelijke verkenning van de zuidkust van Schouwen in drie afleveringen van de Sterna in 2008 wordt afgerond met het laatste deel van de tocht direct ten westen van Zierikzee. De namen Rengerskerke en Borrendamme zijn nog wel bekend, maar de dorpjes zelf zijn van de kaart geveegd door de oprukkende diepe geul de Hammen. Een prachtig hulpmiddel bij de denkbeeldige wandeling is een fragment van de topografische kaart schaal 1 25.000, blad 598, uitgegeven in 1914. Het patroon van de zeedijk, inlagen, inlaag- dijken en karrevelden is nog steeds aanwezig.Tij dens de Herverkaveling na 1953 is deze 'gouden rand' van de polder bewust of onbewust ge spaard. Het is in ieder geval nodig nog een keer het begrip inlaagdijk uit te leggen. Sommigen menen namelijk dat het die zeedijk is waar een in laag achter ligt .maar dat is onjuist. Het is voor veel mensen verwarrend dat de zeedijk de oudste dijk is en de reserve-, slaper- of inlaagdijk erachter de jongste dijk. Elders in Nederland is immers bij een aangroeiende kust de zeedijk juist het laatst aan gelegd. Op Schouwen hebben we echter langs de Oosterschelde te maken met een afslagkust. De aanleg van de inlaagdijk gebeurde uit voorzorg op die plaatsen waar mogelijk door een dijkval de zeedijk kon doorbreken. Van de aanleg van de dij ken is precies het jaar bekend. Wat eerst een in laagdijk was kon later de zeedijk worden. Dat ge beurde bijvoorbeeld bij Rengerskerke. De inlaagdijk uit 1588-1591 werd na het inlopen van de Rengerskerkse Inlaag in 1662 de zeedijk en dat is nog steeds zo. De luchtfoto van 1953 laat deze dijk zien vanaf Pikgat tot de hoek voorbij de Prommelsluis bij de Flaauwers Inlaag. I

Sterna | 2009 | | pagina 3