Dijkval 1886 bij het Westhavenhoofd,ca. 1975. Foto:F. Beekman jaren in deze 'hillen' te beschermen tegen afslag en ondergang. Bij de aanleg van de Cauwers In laag werd indertijd een boerderij gespaard die later de treffende naam Levensstrijd kreeg. Van wege deze naam heet het laatste deel van de Mie- reweg tegenwoordig Levensstrijdweg. Ook in deze omgeving is ondanks de Herverkaveling veel laaggelegen vogelrijk weiland gespaard ge bleven. In de dijkhoek bij Levensstrijd is weer zo'n traditioneel zwem- en speelplek. In het wes telijk deel van de Oosterschelde zijn de dijkhoe- ken zandig en bedekt met rolstenen, oostelijker liggen er meest schorren en slikken op dergelijke plaatsen. Het laatste deel van de zeedijk tot het Haven hoofd zag er 30 jaar geleden nogal rafelig uit. De dijkval van 1886 was nog steeds zichtbaar en er stonden Muraltmuurtjes. Vóór de kust lag hierin de Middeleeuwen het dorp Borrendamme met een veerdienst over de Oosterschelde (en dus niet aanhet einde van de Boerenweg). In de 17de eeuw verdwenen de laatste resten van het dorp. Het res tant van de kerktoren kwam in 1821 even aan het licht toen er stuk van de dijk was weggeslagen. Be halve skeletten vond men er een partij graankor rels 'zo zwart als koffiebonen'. Bij Borrendamme stond ooit de galg van Zierikzee en vandaar dat de laatste inlaag (uit 1798) vóór het Havenkanaal ook wel de Galgenpolder (of Bootspolder) heet. Het systeem van dubbele dijken moest het nabij gelegen stadje Zierikzee beschermen tegen over stromingen. In 1953 werd geheel in deze traditie opnieuw een inlaagdijk gelegd vlak achter de boerderij Levensstrijd tot het Havenkanaal.dat al in 1596-1599 was gegraven. De wandeling eindigt bij het havenlicht aan het Westhavenhoofd waar de oude lichtwachterswoning tijdens de Tweede Wereldoorlog werd afgebroken. Wanneer we de hele zuidkust van Schouwen overzien.is goed te begrijpen dat juist vóór de stad Zierikzee veel is gedaan om de kust op z'n plaats te houden. De vele dijken zijn daar een tastbaar bewijs van. Het gebied van het kaartje is zeer illu stratief voor de Schouwse poldergeschiedenis. Het is een cultuurlandschap met hoge natuurlijke waarden. Zo dicht bij de stad Zierikzee gelegen vraagt dat om een zeer zorgvuldig beheer. Slik en schor in een dijkhoek ergens in Zeeland Tekening: Jan Joost ter Pelkwijk, ca. 1935, coll Heimans en Thijsse Slichting, Amsterdam 4

Sterna | 2009 | | pagina 6