ging om Grauwe Ganzen. Na enkele seizoenen af wezigheid, verbleef winter 2009 een paar maal een juveniele Zeearend op de Hoogezandsche Gorzen. In april ging dus het werk voor de OBK van start. Het karwei moet voorjaar 2010 gereed zijn. Door de vondst van in WOU achtergelaten muni tie, trad al direct vertragingop. Een paar exempla ren van de sublieme knotwilgen langs de voet bui tenzijde van de hoofd waterkering werden naar de binnenzijde getransplanteerd. Of die het zullen redden is de vraag. Rond de OBK komt een voet pad, zij het dat de open doorsteek naar het Hol lands Diep niet zal worden overbrugd, zodat de optie zal ontbreken de polder rond te wandelen. Dat zal het publiek stellig wèl wensen. Te bezien valt dus of het uiteindelijk toch tot een overbrug ging zal komen. Het aan de oostzijde langs de Schuringse Haven geprojecteerde voetpad, zal over de dijk gaan leiden, door een fraai kleinscha lig halfopen coulissegebied, dat thans onontslo ten is.Via een door de OBK te construeren loop vlonder, zal men zich naar een uitzichtplatform kunnen begeven. Indien Deltanatuur vlonder noch platform voorziet van een omhulling, zal verstoring van vogels plaatsvinden. Deze zullen zeker de OBK opzoeken.zij het dat voorspelbaar is dat het zal gaan om het standaardpakket soor ten van andere Deltanatuurgebieden. Ganzen zullen in en rond de OBK opnieuw een aantrek kelijk broedareaal aantreffen. Over restauratie van de aangrenzende voormalige Hoogezand sche eendenkooi, of een deel daarvan, wordt in het bestek niet gerept. Omdat Deltanatuur niet wilde riskeren dat het karwei in de OBK stil zou komen te liggen, trof men zomer 2009 speciale maatregelen om te voorkomen dat er vogels zou den gaan broeden. Ventjagersplaten Velen in binnen- en buitenland zullen onaange naam zijn verrast dat de waarnemingshut 'De Vis arend' alleen nog maar is te bereiken vanaf de ventweg en een risicovolle oversteek. Omdat menig automobilist via de nu geliquideerde par- keerstrook op de Volkerakdam draaide, achtte Rijkswaterstaat de verkeerssituatie gevaarlijk en ruimde ze de strook op. De nu overstekende voge laars leveren een tenminste zo riskante situatie op, zodat Staatsbosbeheer er goed aan doet 'De Visarend' te liquideren en haast te maken met de voorziene vervanging. Degenen die winter 2009 de oversteek maakten, werden enkele malen be loond met zicht op een juveniele Zeearend. Het lijkt erop dat tegenwoordig minder Visarenden in de nazomer de Ventjagersplaat/Hellegatsplaten aandoen. Het kwam wel voordat rond 31 augustus tussen de 5 en 10 exemplaren present waren. Op 20 augustus 2005 telden Arie en Leen van der Lin den er nog tenminste vijf. Voorts zijn er de laatste j aren in de nazomer opvallend minder steltlopers. Voorjaar 2008 waren rond en boven Looland nog Dwergsterns, maar er werd niet gebroed. De vege tatie komt behoorlijk op hoogte en voorts is de plaat 'gekraakt' door broedende Grauwe Gan zen, Brandganzen en meeuwen, vooral Kleine Mantelmeeuwen. Voor Dwergsterns zullen Lool and en de drie andere, eerder opgespoten platen te begroeid geraakt zijn. Voor de vogelkijkhut 'De Visarend' is een plaatsvervanger gedacht aan het einde van de Vol kerakdam, aan de buitenzijde van de oever strook, wederom met zicht over de Ventjagers plaat. Het idee is de nieuwe hut bereikbaar te maken via de Polder Den Bommel op Overflak- kee. Hoe er dan in te komen zonder de op het Ezelgors aanwezige vogels te verstoren, is ondui delijk. Dat gors is vanaf half mei tot eind juni de belangrijkste foerageerplek van de op de Ventja gersplaat ruiende Grauwe Ganzen. Zomer 2008 waren dat er 5500, zomer 2009 rond 3000. Om er zeker van te zijn dat die ganzen gaan grazen op plekken waar ze niet welkom zijn, moeten ze op het Ezelgors ongestoord hun gang kunnen gaan. Dat betekent vooral geen huttoegang a la die van 'De Slechtvalk', op de Westplaat op Overflakkee. Wil men die bereiken, dan is verstoring onvermij delijk. Of de nieuwe'Visarend' de vogelaar zoveel te bieden zal hebben als de in 1995 geopende oude, is afwachten. Op de wat naar het oosten lig gende kleine plaat, vindt vegetatieontwikkeling plaats. Gewoonlijk is er wel wat te zien. Het tegen over liggende Lebret-eiland waarop in 2008 25 paren Lepelaars broedden en Mark Hoekstein in 2009 37 paren telde, ligt te ver weg. Wel binnen kijk(er)bereik is het Zwarts-eiland, met daarop de uitnodigend staande, maar tot dusver leeg blij vende Visarendpaal. Op die paal rust vaak een Slechtvalk, waarschijnlijk één van de vogels van het Hellegatsplein, waar zomer 2008 vier jongen 44

Sterna | 2009 | | pagina 14