De zuidwesthoek van Tiengemeten met onder andere Lepelaars. Foto: Gen Huijzers. uitvlogen. Op langere termijn staan aan de west zijde van de Ventjagersplaat grote dingen te ge beuren. Aan de oostzijde van Tiengemeten zal een plaat worden gestort. Rijkswaterstaat is voorts bezig met de uitwerking van een aantrek kelijk idee om verder westwaarts, vanaf Den Bommel tot voorbij Stad aan het Haringvliet.over een lengte van 6,7 kilometer een strook fijn zand van 100 tot 150 meter breedte langs de oeverver dediging aan te brengen, met slib als ondergrond. Het gaat dan om een plaat van 50 tot 70 hectare, waarbij het de bedoeling is dat het maaiveld van deze plaat komt te liggen tussen het huidige tijver- schil van 40 centimeter op het Haringvliet, verge lijkbaar met de situatie op de Ventjagersplaat. Daar hield zomer 2009 in de wilgen op de oever,de Wilgenstippelmot zodanig huis dat deze in de loop van juni het loof hadden verloren (zie artikel van Esther Linnartz elders in dit nummer). Op de tegenover liggende Hellegatsplaten overzomer- de in 2009 een ogenschijnlijk fitte Kleine Zwaan. Tiengemeten In november 2008 had Tiengemeten het eerste jaar achter de rug met een open verbinding naar het Haringvliet. In dat jaar bezochten circa 20.000 bezoekers het eiland. De beheerder stond menig maal voor de beslissing welke recreatievorm al dan niet door de beugel kon. Voor die keuze zal Natuurmonumenten nog vaker staan: wèl een veldloop zoals in maart 2009,maar geen herhaling van een spektakel als op 13 juni 2008 (zie Sterna 53 pagina 75). Al voor de komst van het 'nieuwe' Tiengemeten viel tijdens een presentatie voor leden van het Hoeksche Waards Landschap kri tiek te beluisteren. Deze hield in dat door de komst van de open Haringvliet-inlaat, bezoekers niet langer het eiland kunnen rondwandelen. De druk om thans nog geïsoleerde delen van het ei land meer bereikbaar te maken, ging dat eerste jaar onverminderd door. Er circuleerde een plan om via een voetpad de westzijde toegankelijker te maken, weliswaar uitsluitend onder begeleiding. Het kwam er (nog?) niet van. Allerminst spijtig, want landschappelijk en voor vogels bezit die zuidwesthoek de meest beloftevolle eigenschap pen! Een tweede keuze waarvoor Natuurmonu menten staat, is het al dan niet vasthouden aan de plannen als vastgelegd in het Maatregelenplan 2007-2024. Dat plan voorziet erin dat het eiland 'plat' zal blijven. Op verschillende plekken is er boomopslag, die niet ofwel halfslachtig werd aan gepakt. In september 2008, dus binnen het eerste jaar, hadden zich wilgenstruwelen ontwikkeld tot tegen drie meter hoog. Overigens, met referentie van hetgeen zich eerder elders in de Delta voltrok, was die boomopslag te voorzien. Op 29 septem ber 2008 vonden Henk van der Weyden en ik op 45

Sterna | 2009 | | pagina 15