en vliegen door naar het echte Griend of terug naar die bult in de Westerschelde', Daarbij doelt Kees op de Hooge Platen, die wat later de naam 'Het Zeeuwse Griend' zouden krijgen. Over het feit dat de sterns in de Flaauwers dreigen weg te blijven, heeft Kees danig de smoor in. 'Eigen schuld, dikke bult!' sniert zijn mail. 'Nadat vorig jaar de Kokmeeuwen van het eilandje zijn wegge pest door het een winter lang onder water te zet ten en als kale slikplaat op te leveren, is voor Kok meeuwen de lol eraf. Ze hebben elders in het Plan Tureluur genoeg keus'. Om Kokmeeuwen en daardoor indirect de Grote Sterns tot broeden te verleiden, brengt Staatsbosbeheer Zeeland welis waar op het bewuste eiland stro aan. maar dat biedt geen soelaas. Op 18 april is Kees er zeker van. Hij mailt datje nu al kan concluderen dat hier dit jaar geen sterns gaan broeden. Bij het Pikgat zijn zo'n 1500 paren Kokmeeuwen en er komen wel Grote Sterns rusten. Maar omdat die niet balt sen, gaat Kees ervan uit dat het alleen een slaap plaats betreft. Daarin blijkt hij gelijk te hebben. Maar toch, na een meimaand waarin van alle potentiële kolonies tussen Noord-Frankrijk en Rottum de informatie loskomt hoe het er voor staat. mailt Kees onder 'kwakkelnieuws' op 6 juni rond 'beter Iaat dan nooit moeten de Grote Sterns bij de Flaauwers hebben gedacht. Momenteel vindt er nog een vestiging plaats. Het gaat om ruim 100 paren'. Later zou blijken rond 150. Er komen ook jongenmaar het broedsucces is laag, ondanks dat in juni 2009 de weersomstandigheden voor opgroeiende kuikens ideaal waren. Het beroerde resultaat van de sterns, niet alleen in de delta maar ook.zij het in mindere mate.in het Waddengebied moet te maken hebben met voedselomstandighe- den, waarschijnlijk door gebrek aan kleine vis. Op 12 juli mailt Ben van der Velden dat hij in de Flaau wers maar 12 Grote Sterns aantreft. Goeree Hoewel minder bedrukt dan van Schouwen, geeft het Grote Sternnieuws van Goeree evenmin reden tot applaus. Op de in het Haringvliet gele gen Slijkplaat komen in 2009 geen Grote Sterns broeden, tegen in 283 paren in 2008. Wel is er een mooie kolonie Dwergsterns. De Scheelhoekei landen komen uit op 1500 paren Grote Sterns.iets meer dan de helft van het topjaar 2007 met 2850 paren. Bij een avondtelling op 22 april komen circa 1500 Grote Sterns binnen. De vogels zijn die avond opvallend onrustig, waarbij de hele meute steeds opnieuw opgaat, inclusief Kokmeeuwen, soms tot ver en hoog boven het Haringvliet. De oorzaak kan de aanwezige Slechtvalk zijn die, bij invallend duister, op een grote uil stoot, die boven de eilanden vliegt. Deze lijkt het meest op een Bosuil.zij het dat het Scheelhoekbiotoop voor die soort niet direct geschikt. Een paar weken later, wanneer van een paar plekken in de Delta en daarbuiten duidelijk is geworden dat zomer 2009 gaat uitpakken als matig voor sterns, mailt Pint Wolf rond dat op de Scheelhoekeilanden het uit- vliegsucces in ieder geval niet nihil is, zij het min der dan 0,5 jong per paar.Veel legsels en jongen zijn geroofd door Zwartkopmeeuwen, een feno meen dat ook van andere sternkolonies in de Delta wordt gemeld. Op 22 mei mailt Eric Stienen 'De Scheelhoek ligt er mooi bij.Twee mooie kolo nies Grote Sterns en een aantal compacte clubjes Zwartkopmeeuwen. Zeer fraai. Tijdens een eer ste dag waarnemen zagen wij dat de Grote Sterns veel Haring en Sprot aanvoerenDe haringen zij n wel erg groot voor de jonge kuikens...! Hopelijk gaat dat goed'. Later zal blijken dat Erics waarne ming over de prooigrootte bepaald omineus is. Eric begint op de Scheelhoek aan een meerjarig onderzoek naar een mogelijke invloed van de aanstaande Tweede Maasvlakte op het voedsel- gedrag van in het mondingsgebied van het Ha ringvliet broedende sterns. Op de Hooge Platen staan op 10 april al rond de 1000 Grote Sterns en zij n ook de eerste 20 Visdie- ven gearriveerd. Over het hele duintjesgebiedzijn er loop- en graafsporen van ratten, zodat René Beijersbergen en Fred Schenk gelijk aan de slag kunnen met een bestrijdingsactie. In de weken na dien arriveren nieuwe contingenten Grote Sterns, Visdieven, Dwergsterns en ook Zwartkopmeeu wen, zodat de aantallen enkele malen worden bij gesteld. Uiteindelijk komt voor het Zeeuwse Griend de teller uit op een ongekende 5400 paren Grote Sterns, 740 paren Visdieven en 180 paren Dwergsterns. Van beide laatste is het broedsucces nihil, met voor wat de Visdief betreft de kantteke ning dat de kolonie ten opzichte van 2008 gevoelig in omvang afnam. Half juni ziet een bewaker een doorzilvernitraat herkenbaargemaaktevogel.de methode die Eric Stienen voor zijn onderzoek 50

Sterna | 2009 | | pagina 20