In De Petten op Texel wisten Grote Sterns flink wat kuikens groot te brengen. Hier de situatie in de kolonie rond het vliegvlug worden van de jongen. De aanwezigheid van jonge vogels aan het eind van het broedseizoen stimuleert balts gedrag bij de volwassenen. Een bijzonder levendige en luidruchtige aangelegenheid. Foto:Adriaan Dijksen. toepast op de Scheelhoek. Wat kolonieomvang betreft mag de Grote Stern dan uitkomen op een nieuw record, de voedselsituatie is niet best. Eind juni voeren de sterns voornamelijk 15 centimeter grote zandspieringen aan. Omstreeks die tijd zijn dat gewoonlijk kleine(re) haringachtigen. Op 7 juli komt Fred op rond de 1000 jongen, hetgeen neerkomt op een magere 0,2 jong per paar. Maar hoe dan ook, dankzij de Hooge Platen bleef het aantal broedparen van de Grote Stern in de Delta op hetzelfde niveau als in 2008. De jongenproduc tie bij de Visdieven is niet in de hele Delta belab berd. Pim Wolf meldt dat in verschillende kolonies (Vogelvallei Maasvlakte, Markenje, Weeversin laag) meer dan genoeg visaanvoer plaatsvindt. Waddengebied Wanneer Date Lutterop en Giny Kasimir op Goede Vrijdag 10 april op Griend arriveren, wor den ze verwelkomd door 620 Grote Sterns, die rusten op de zandbanken rond het eiland.Tussen de Kokmeeuwen vliegen twee stelletjes Zwart kopmeeuwen. De eerste Visdieven en Noordse Sterns bezoeken op 13 april de plek waar ze ge woonlijk nestelen.Tien dagen later vindt Date op het strand een geroofd ei van de Grote Stern, waaruit blijkt dat de vogels zijn begonnen met eileg.'Vroeg',mailt hij rond,'maar niet extreem! Door SOVON was de Visdief tot vogel van het jaar geko zen. 51

Sterna | 2009 | | pagina 21