Op de Hooge Platen in de Westerschelde wemelde het in 2009 van de Grote Stems. Foto: Fred Schenk. type 'Zilvermeeuw - Grauwe Gans' inmiddels hard op weg is de karakteristieke gemeenschap voorde Hompelvoet en de Koudekerkse Inlaag te worden, met hoge dichtheden voor de Brandgans en de Grote Mantelmeeuw als vaste begeleidende soort. Schrijver voegt aan die suggestie toe 'kom dan maarniet kijken op de Ventjagersplaat, want daar is die gemeenschap al manifest. De gang van zaken in Zeebrugge die Eric Stie- nen schetst, geeft evenmin reden tot applaus. Met rond 20 april al bijna 1000 exemplaren,zijn de Vis- dieven er vroeg bijZe vangen direct aan met balts en gedraai van kuiltjes, maar een Vos verijdelt deze vroege vestiging. Daarna duurt het tot half mei eer een tweede contingent van 1500 Visdie- ven arriveert. Eric meldt dat hij alles heeft gepro beerd om Belgische natuurbeschermers en - lief hebbers ertoe te brengen te voorkomen dat katten, ratten, marterachtigen en nu dus vossen het sternschiereiland kraken. Door Reintje gaat een potentiële kolonie van 250 paren Zwartkop meeuwen niet door, zien Grote Sterns af van ves tiging en vinden Strandplevieren en Dwergstern het in Zeebrugge in 2009 evenmin plezant. Eric eindigt zijn Zeebrugge-rapportage met de wens dat Reintje maar gauw onder een auto loopt. Uit de Scheelhoekmails van Krijn Tanis valt op te maken dat het op de Kop van Goeree in 2009 goed toeven is. Voor de Dougalls Stern van Stel lendam en voor de door zoonlief George op de Kwade Hoek ontdekte Terekruiter en Ameri kaanse Goudplevier stromen drommen voge laars toe. Voorts is er een nieuwe vindplaats van de Zandhagedis, staat er voor het derde jaar een Kuifhyacint en telt hij in de Westhoofdvallei 300 Maanvarens en 1700 Harlekijnen. De vondst van een Bokkenorchis is nieuw voor Goeree en in de Preekhil staan Bijenorchissen. Ook ziet hij een Hop en is er een waarneming van een Nachtzwa luw. Bij een fietstocht rond het Haringvliet en de Krammer breekt Krijn bijna zijn nek over ganzen met jongen.Tevens mailt hij nog nooit zoveel Dis telvlinders te hebben gezien. En dan is het pas 23 mei, het begin van een weergaloze Distelvlin- derzomer zoals zich geen natuurliefhebber kan heugen. De contrasten die natuur en liefhebbers op Goeree en Schouwen eind-mei het hoofd moeten bieden, komen treffend tot uitdrukking in een mail van Kees de Kraker. Vanaf de Brouwersdam ziet hij troepjes zeehonden, maar ook de buizen van de mosselzaadinvanginstallaties, talrijke res taurants en op en langs de Grevelingen een stroom van auto's, visbootjes en watersporters. Even later staat hij op Schouwen op een plek waar hij 12.000 Harlekijnen telt. Hij vermijdt vanaf die plek een andere kant uit te kijken, want dan doen de droevige recreatiecomplexen zeer aan de ogen. Hij staat dan ook op de Rampweg....! Op 16 juni verkeert Kees in een andere stemming. Hij suggereert dat het Nederlands Danstheater een voorbeeld kan nemen aan de vermakelijke schijn bewegingen en het grafisch fraaie wit met zwarte lijnenspel dat de 112 paren op de Markenje broe dende Kluten ten beste geven. Met dank aan Camiel Beijersbergen, Adriaan Dijksen, Gijs van den Ende.Johan EveraersMark Hoekstein.. Jeffrey Hitizenga, Kees de Kraker, René van Loo, Date Lutterop, Eric Menkveld, Fred Schenk, Ted Sluijter, Eric Stienen, Krijn Tanis, Ben van der Velden en Pint Wolf. 53

Sterna | 2009 | | pagina 23