Natuurherstel in de Kwade Hoek Ted C.J. Sluijter Natuurmonumenten heeft in de zomer van 2009 natuurherstel gepleegd langs het buitendijks gele gen fiets- en wandelpad in de Kwade Hoek. De werkzaamheden vonden plaats van begin augus tus tot half september 2009. Het werk bestond vooral uit het verwijderen van struikgewas en afschrapen van de voedselrijke bovenlaag. Doel is het laten ontstaan van een grotere oppervlakte duinvallei en droog duingrasland en het maken van verbindingen voor planten en dieren. Overgroeiing Langs het wandel- en fietspad van de Kwade Hoek verdween de laatste decennia een flink are aal aan vochtige valleien en droog duingrasland. Over een grote oppervlakte was alles overgroeid met braam en duindoorn. Hiervoor is een aantal oorzaken te geven zoals de voedingstoffen die met de regen uit de lucht neerdalen en het ver dwijnen van het konijn. Met graven en grazen hield dit beestje vroeger het gebied open. Ook de hier uitgevoerde kustversterking speelt een rol omdat daarbij voedselrijk zand is gebruikt. In ons land is er maar heel erg weinig open buitendijks gebied met valleien en drogere delen zoals op de Kwade Hoek. De duinen van Goeree zijn boven dien Natura 2000 gebied. Dat betekent behoud en herstel van dit landschapstype en de bij behoren de natuurwaarden. Machinaal In totaal is er zo'n 7 hectare duinherstel ge pleegd over een lengte van ruim een kilometer. Grote delen zijn daartoe eerst bewerkt met een bosklepel. Deze machine versplintert het struik gewas. Daarna is eenzogenaamde spragelse com binatie ingezet. Een machine waarmee men de overgebleven takjes en twijgen afmaait, opzuigt en afvoert. Daarna is plaatselijk, vooral in de vochtige delen, de sterk verrijkte bovenlaag afge schraapt en afgevoerd. Pleksgewijs zijn kleine groepjes duindoorn ontzien; zij dienden tijdens het werk o.a. als toevluchtsoord voor de hier aan wezige nauwe korfslak. Beproefde methode Door braam en duindoorn te verwijderen zijn drie, eerder van elkaar gescheiden, valleien weer met elkaar verbonden; de Bunkervallei, Muntval- lei en Parnassiavallei. Zo krijgen de typische plan ten en dieren van dit landschap weer alle kans. Poeltjes zijn weer geschikt voortplantingsgebied voor de Rugstreeppad. Waterrallen scharrelen langs de oever. Parnassia, vleugeltjesbloem en or chideeën kunnen zich weer vestigen in de open delen en er is nieuw leefgebied gemaakt voor de Duinhagedis die nog altijd voorkomt in het Goe- reese Duin. Door regelmatig te maaien wordt ver volgens voorkomen dat braam en duindoorn op nieuw alles overgroeien. Deze methode is al vaker met succes toegepast op andere plaatsen in de dui nen. Het is een beproefde recept: schep éénmalig de juiste condities en de variatie keert vanzelf terug. Door het werk ontstaat voor de recreanten ook een gevarieerder beeld. Struikgewas wordt afgewisseld met bloemrijke valleien, grazige stuk ken en fraai uitzicht op de verder zeewaarts gele gen duinen. 54

Sterna | 2009 | | pagina 24