Topografische kaart van de Kop van Schouwen uit 1916 waarop de scheiding tussen het duingebied en de kleinschalig verkavelde polder mooi te zien is. Van verstening van het zoomgebied door recreatiecomplexen is dan nog geen sprake. De bosaanplant in de Domaniale duinen zou een jaar of tien later van start gaan. land dan op een weg duidt. Ik vermoed dat de naam pas in de 17de eeuw door een 'geleerde' is bedacht. Op de duinzoom ontwikkelde zich een gevarieerd landschap, dat in 1753 eenaangename plantagie' werd genoemd. Omdat sloten hier hel len, maakten de boeren zandwallen als begren zing van de landerijen. In ambtelijke rapporten wordt onderscheid gemaakt tussen groen zoom gebied en verstedelijkt zoomgebied. Het fraaist is de duinzoom te zien ten westen van de Arm- hoekswegbij Haamstede. Stromend water Een duidelijk gevolg van het hellende terrein is het stromende water. De belangrijkste 'duunwaeteriengen' lopen vanuit de binnendui- nen langs de Jonge Jan Boeyesweg naar de Hoge- zoom en de polder Schouwen in, en van het Wa tergat naar Moermond. Een kleiner watertje of 'duifje' stroomt langs het Kabbelaarsweegje naar de Hogezoom en ook langs het Duinwegje in Burgh zie je dat. Het stromen zie je vooral in de winter en het vroege voorj aar, daarna staan de wa teringen veelal droog. In Holland spreekt men overigens van duinbeek of duinrel. Uit de omgeving van het Slotbos en het Zeepe stroomde vroeger zoet water langs het Sluispad in de richting van de Meeldijk. De boeren spraken er van 'het laopende waeter' en haalden erin droge zomers water voor hun vee en de keuken. In het 34

Sterna | 2009 | | pagina 4