zijn Renault tractor bezig met het omwerken of cultivatoren van de grond. De erwtenruiters vor men mooie lijnen in het landschap. Aan de hori zon voor de duinen staan de huizen langs de Lage- weg. Foto 'Berge' De fotograaf Jaap van den Berge uit Haamste de was veertigjaar lang een begrip in de Westhoek van Schouwen. Hij wist het landschap voortreffe lijk vast te leggen in duizenden zwartwit foto's en kleurendia's. Jacob Frans Jan van den Berge werd in 1922 op Tweede Kerstdag geboren in Haamste de. Als j ongeman kwam hij te werken in het pomp station De Blinkert van de Waterleidingmaat schappij Schouwen-Duiveland. Al eerder op 15-jarige leeftijd was hij met fotograferen begon nen, vooral in de duinen. In 1947 trouwt Jaap van den Berge met zijn dorpsgenoot Maatje Verboom (geboren 1918) en begint hij een 'foto-galanterie- souvenirzaak' aan Ring 10 in Haamstede. Hij legt zich toe op reportages, pasfoto's, luchtfoto's en vooral op prentbriefkaarten met de kenmerken de aanduiding 'Foto Berge'. Enige bekendheid krijgt hij met de diaserie 'Schouwens Schoonheid' die hij vaak voor verenigingen en toeristen ver toont. In het dorp noemde men hem wel 'Jaap Foto'. Hij draait als operateur films in bioscoop Tavenu van Haamstede en maakt zelf de film 1 Bewoners van de inlagenover de vogels, vissers, eierrapers en boeren in dit typische landschap. De toelichting op de dia' s wordt gegeven door fruitte ler J.P.C. Boot. De heren Van den Berge en Boot maken in 1967 het aardige fotoboek 'Schouwens Westhoek'. In 1984 verkoopt Van den Berge zijn 2500 grootbeeld- en 4000 kleinbeelddia's aan het gemeentearchief. De vraagprijs is 7500 gulden. Zijn bedrijf wordt in 1987 na veertig jaar beëin digd. er waren geen kinderen. Jaap van den Berge overlijdt in 1991,zijn vrouw Maatje in 2007. Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum ver scheen in 1972 een interview waarin Jaap van den Berge iets vertelt over zijn manier van werken. Het advies is simpel: 'Ik moet altijd een goed over zicht hebben', want op een hoog terreingedeelte 'kan ik veel zien'Bij de foto van de Westenschou- wen stond hij dan ook op de inlaagdijk. Kenmer kend voor veel zwartwit prentbriefkaarten zijn de wolkenluchten die er dankzij een geelfilter uit springen. De grillig stuivende duinen, het strand. doorkijkjes in het bos, mooie gebouwen in het groen en vooral beelden van het gevarieerde landschap (ook uit de lucht):bij Foto 'Berge' vind je het. Op de plaats van de postzegel staat 'echte foto'. Dat betekent dat van de foto's geen cliché's werden gemaakt, maar dat de fotograaf zelf de prentbriefkaarten afdrukte. Uitgevers van boe ken en tijdschriften valt de hoge kwaliteit op. Rechtsonder op de adreszijde staat steeds een code, waarvan de laatste twee cijfers het jaar van afdrukken aangeven (op de kaart van Haamstede staat 366). Van dezelfde foto kom je verschillende jaren tegen, de oudste is waarschijnlijk het jaar van de opname. De toeristen op Schouwen-Duiveland kochten de 'ansichten' graag. In zijn winkel in Haamstede hing altijd een grote collectie prentbriefkaarten 'van eigen bodem'. Dat was heel wat anders dan tegenwoordig met een zeer beperkte keus aan kleurenkaarten met weinig topografie. Van den Berge was zich bewust kwaliteit te leveren en op z'n kaarten staat altijd 'nadruk ten strengste ver boden'. Hij had oog voor het landschap en zei in 1972: 'Het mooist van alles is het 18 km lange strand en de duinenrij in de Westhoek'En over de houtwallen om de percelen: 'Renesse is trots op zijn walletjes, omdat ze mooi zijn en een goedkope afrastering vormenDe fotocollectie 'Bergever beeldt Schouwen op het moment dat veel mensen Schouwen-Duiveland beginnen te ontdekken en belangstelling tonen voor hun vakantie-omge ving. Dit was de 40ste en laatste aflevering van Landschap 19 toen. Het belangrijkste is op mijn manier getoond en gezegd. Ik wil niet in herhaling vervallen. De serie begon twintig jaar geleden in 1989. In de loop van de jaren kreeg ik veel hulp van Teun Rosmolen (Zie- rikzee). Opmerkingen mocht ik ontvangen van Wim de Vrieze (Haamstede) en Ad Beenhakker (Middelburg). Zij wezen mij op foutjes in de tekst, zoals een verkeerd be noemde kerktoren aan de horizon, of gaven een interessante aanvulling. Ook redacteur Kees de Kraker bedank ik voor de voortreffe lijke opmaak van de artikelen in Sterna. 37

Sterna | 2009 | | pagina 7