Meer recreatienatuur en broedende ganzen... De Hoogezandsche Gorzen vanuit de lucht gezien. Foto: Janus Verkerk. recente ontwikkelingen in het Hollands Diep-Haringvliet Gerard L. OuweneeI Na de Albert-, Pieters- en Leendertspolder bij Strijensas, Tiengemeten en de 'nieuwe' Hoogezandsche Gorzen bij Numansdorp, stak Deltanatuur voorjaar 2009 langs het Hollands Diep opnieuw de spa in de grond. Dat gebeurde op 2 april in de Oosterse Bekade Gorzen (OBK). Met een oppervlakte van 65 hectare, de ligging onder de rook van Numansdorp en naast de recreatieve waterstad het Numansgors, behoeft men niet over occulte gaven te beschikken om te voorzien dat bij het OBK-project recreatie voorop staat. Trouwens, op prentjes die een folder opsieren, is uitslui tend een zich vermakend publiek te zien. En nog meer is op til. In mei 2009 kocht de provincie ten behoeve van Deltanatuur de 188 hectare grote Leenherenpolder, gelegen langs het Spui, bij Goudswaard. In en langs het Hollands Diep buitelen de ver anderingen over elkaar heen en tekenen andere zich af. In de rivier richt Rij kswaterstaat twee bag gerspeciedepots in, de eerste in het verlengde van de westpunt van de Sassenplaat.Voor de tweede werd gekozen voor de Put Cromstrijen, een loca tie parallel aan de Hoogezandsche Gorzen, op de plaats waar tot 1970 bij laagwater een enorme zandbank droogviel. Deze behoorde toe aan de Ambachtsheerlijkheid, die nadien deze bank ver kocht voor zandwinning. Ieder depot is goed voor de berging van tien miljoen kubieke meter bag gerspecie. Het aan de Sassenplaat belendende depot werd snel een gewilde locatie voor over nachtende ganzen. De voorjaar 2006 ontpolderde APL-polder gingzomer 2009 het vierde broedseizoen in. Op de opgeworpen eilandjes telde Janus Verkerk in 2008 49 paren Visdieven en het overgrote deel van de totaal in de APL aanwezige 63 paren Kluten. Dankzij het uitblijven van ongewoon hoogwater op het Hollands Diep, was de jongenproductie goed. Wel werden veel klutenpullen slachtoffer van Blauwe Reigers, die zich op deze buit leken toe te leggen.Voorts broedden er 3 paren Kleine Plevieren. De afkalving van de eilandjes zet door, zodat valt te bezien of Visdieven en Kluten het er nog lang zullen kunnen bolwerken. Met 623 nest holen was de op initiatief van de Hoekse Waardse vogelwerkgroep in 2007 opgeworpen oeverzwa- 42

Sterna | 2009 | | pagina 12