Matig broedseizoen sterns in de Delta Wankel evenwicht in het bootje bij het Flaauwerseiland. Vertrek na het tellen van de legsels, vlnr: George Tanis,Theo Muusse, René van Loo, An Wolf, Pim Wolf. Foto: Krijn Tanis. Gerard Ouweneel Ondanks dat 2009 werd geproclameerd tot 'het jaar van de Visdief hadden ze die zomer bepaald geen gunstig broedseizoen. Dat gold eigenlijk voor het hele land, zo kwam naar voren uit de mail wisseling tussen rapporteurs over Grote Sternkolonies vanaf de Waddenzee tot in Noord-Frankrijk. Die mails gingen in de eerste plaats over het wel en wee van de Grote Sterns. Maar andere sterns kwamen ook aan bod. En het vogelnieuws dat de correspondenten verder toevoegden, maakte de correspondentie extra boeiend. Rond 1 april komt de mailgroep 'Grote Sterns' weer tot leven. Fred Schenk bericht dat er op de Hooge Platen in de Westerschelde weliswaar af slag plaatsvond, maar dat 'De Bol' waarop de sterns plegen te nestelen er prima bijligt. Evenals in 2008 geen paartje Slechtvalken, maar wel veel Canadese Ganzen, Grauwe Ganzen en Nijlgan- zen. Fred besluit het mailtje met kritische woor den over vossen, die onheil aanrichten onder grondbroeders op het vaste land van Zeeuws Vlaanderen. Pim Wolf ziet op 1 april een groep van 42 Grote Sterns aan de zuidkant van de Hooge Platen. Krijn Tanis neemt op deze datum op de Scheelhoekeilanden slechts 5 Grote Sterns waar. maar noteert verder een Smelleken. zingen de Cetti'szanger en 2 Blauwborsten. In de Flaau- wersinlaag op Schouwen is het stil. Het broedei- land viel half-maart droog, bij terugkeer naar het zomerpeil. Veel van de stroom mails die na 1 april loskomt, handelt over de gang van zaken in de Flaauwers,de plek die toen de Grote Stern daar in 2004 na afwezigheid van 40 jaar als broedvogel te rugkeerde, de trots van Schouwen werd. Flaauwersinlaag De eerste weken van april was voor de Flaau- wers een periode van hoop en vrees.komen de Grote Sterns of blijven ze weg. Kees de Kraker mailt op 14 april: 'Hier op Schouwen is het een beetje zoeken voor de sterns. Ze dolen maar rond 49

Sterna | 2009 | | pagina 19