Tijgerspin, Wespenspin, Wespspin Kees de Kraker Klimaatopwarming is een onderwerp dat momenteel zeer in de belangstelling staat. Niet voor niets want de gevolgen, zoals een snelle zeespiegelrijzing, die daarmee gepaard gaan hebben grote consequenties. Bij ons nog geen spectaculaire ontwikkelingen zoals een jaarlijkse afname van ruim 15 kilometer van het ijs van gletsjers op Groenland, maar meer subtiele zaken als het opschuiven van het verspreidingsgebied van dier- en plantensoorten naar het noorden. De Tijgerspin is daar een voorbeeld van. Halverwege de vorige eeuw was het een soort van het Middellandse Zeegebied, maar de laatste decennia is de verspreidingsgrens van deze spin snel naar het noorden opgeschoven. Drie jaar geleden schreef ik in een artikel voor Sterna over de eerste waarnemingen op Schouwen-Duiveland. Huidig voorkomen Wanneer ze eenmaal ergens zitten, kunnen het al vlug grote aantallen worden, vermeldt de litera tuur. Op Schouwen lijkt dat slechts plaatselijk het geval te zijn. Zo noemt Gijs van den Ende op 17 september 2008 20 exemplaren voor het Stelletje een buitendijks schorgebied bij Zierikzee en komt Jeroen Veeke op 9 augustus dit jaar op 30 exemplaren voor het campingbos bij Kerkwerve. Bij alle andere waarnemingen gaat het om veel kleinere aantallen. Beschutte warme plaatsen zijn bij deze zuidelijke soort het meest in trek. Liefst in bloemrijke ruigte langs parkeerterreinen, sloot kanten, weg- en dijkbermen of in de duinen. Maar dus ook op het hogere schor of langs de bosrand, als er maar voldoende prooidieren aanwezig zijn en de vegetatie niet vroegtijdig gemaaid wordt. Voor de voortplanting is het immers van belang dat de eicocon, die betrekkelijk hoog in de be groeiing zit. met rust gelaten wordt. Jonge spinnetjes maken op warme dagen een spindraad waarmee ze vanwege de opstijgende lucht kunnen wegzweven en zo op nieuwe plaat sen terecht komen. Zo heel gemakkelijk worden nieuwe gebieden nu ook weer niet gekoloniseerd. Zo zijn er van Goeree-Overflakkee nog slechts enkele waarnemingen,zoals van de Kwade Hoek (buitendijks) en bij Herkingen. Op de slikken en de platen in de Grevelingen is de soort nog steeds niet waargenomen. Op Schouwen-Duiveland is de Tijgerspin in middels redelijk verspreid en op veel plaatsen ge signaleerd. Het duingebied is daarbij favoriet, maar ze kunnen ook opduiken op onverwachte plaatsen. Zo kanhet gebeuren dat je vrouw tijdens de bezorging van de post een Tijgerspin ontdekt op een gele huisdeur in het centrum van Haamste de (Lijnzaad) en je dochter tijdens het plegen van een plasje achter de Praxis in Zierikzee schrikt vaneenTijgerspin tussen de bosjes! Naamgeving Drie jaar geleden had je nog de keuze tussen Wespenspin en het naar mijn gevoel beter passen de Tijgerspin voor Argiope bruennichi. Wie de Nederlandse naamgeving regelt is niet helemaal duidelijk. Soms blijft het gebruik van verschillen de namen lang naast elkaar bestaan: Zo heb je het plantje Sagina nodosa dat vroeger Knopig vet- muur heette. Vetmuur is het geslacht en knopig de letterlijke vertaling van het Latijnse nodosa, fa milieleden zijn bijvoorbeeld ook Zeevetmuur Sagina maritima en Liggende vetmuur Sagina procumbens. Victor Westhoff een befaamde plan- tenkenner, vond Knopig vetmuur een lelijke naam voor zo'n mooi plantje en noemde het van wege de witte bloempjes, Krielparnassia. Deze naam werd door een breed publiek overgeno men, echter niet door de naamgevers in de Neder landse flora's, waar het plantje in het vervolg Sier lijke vetmuur werd genoemd. Naar mijn gevoel een prima naam die recht doet aan de schoonheid en ook het familieverband aangeeft, want met farnassia is dit plantje niet verwant. Ondertussen lijkt Wespenspin het ook al af te moeten leggen tegen het door Naturalis geïntro duceerde en ook door waarnemingssites gehan teerde Wespspin. Een onding waar je over strui kelt. Zegt u maar eens heel snel lOx Wespspin zonder een p weg te laten Literatuur Kraker. Kees de. 2006. Tijgerspin Argiope bruennichi nu ook op Schouwen. Sterna 51:50-53. Waarnemingen.nl - info en waarnemingen van de laat ste jaren betreffende de Tijgerspin verder diverse sites o.a. naturalis.nl/wespspm 58

Sterna | 2009 | | pagina 28